What!? No Romanian thread?

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
well, si eu sunt destul de vorbareata in scris. Felicitari ca le faci onoare oltenilor!
eu scriu MM, dar de publicat cred ca as prefera sa ma las in mana unei edituri. In primul rand pentru ca nu am deloc talent la self-promotions. Degeaba as publica propria lucrare prin self-pub daca nu ar avea cine sa o citeasca. O editura serioasa se ocupa ea sa iti faca publicitate. De asemenea, ai sansa sa primesti sfaturi pretioase in legatura cu editarea lucrarii si poate chiar idei legate de plot pentru ca produsul final sa fie cat mai bun. In domeniul meu, exista multe edituri foarte serioase (Dreamspinners, CarinaPress, Ellora's cave etc.).
in orice caz, dupa cum merg treburile, nu voi reusi niciodata sa public nimic. Scrisul meu "curge" super aiurea. Poate ar trebui sa scriu intai in romana si apoi sa traduc in engleza. Sau poate pur si simplu nu sunt facuta pentru proza. Initial am scris poezii so... Creierul meu parca functioneaza altfel.

Sunt de acord cu tine. Nu are nici un rost sa citesti despre scris. Fiecare are parerile lui si mai mult te incurca. Cel mai bine e sa iei stiloul in mana (sau tastatura) si sa te pui pe treaba :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
:D

Ma bucur ca am fost de ajutor. Sper sa fie de folos. :)

Da. Adica nu ma asteptam sa fie agenti literari , de pilda, la noi.
In any case, maj. lucrurilor pe care le scru eu nu au o piata in Romania. Hai, poate YA-urile da, dar pur si simplu e mult mai usor sa publici ceva in strainatate.
Cel putin asa cred.
Ar fi cazul sa se schimbe lucrurile si la noi, dar nu avem ce face. Suntem o tara mica, nu avem putere si sunt lucruri mai importante de facut decat instituirea unor noi politici pe piata cartilor.
Oricum ar fi, daca ai talent si ai o carte buna nu vad de ce nu ai avea sanse sa fii acceptat si de o editura de-a noastra.
Personal cred ca romanii au gusturi elevate cand vine vorba de literatura. Poate de aceea e mai usor pentru cei care scriu MG sau YA sau carti erotice sa isi publice lucrarile in SUA, pentru ca la noi nu sunt considerate literatura de calitate. Tind sa impartasesc opinia in parte, dar cred ca orice carte are valoarea ei, indiferent de gen. Ca nu suntem toti Tolstoi sau Kafka etc asta e si normal nu?
Anyway, I'm rambling again. Sorry :p
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Ai perfecta dreptate Andra, daca ne gandim doar la cat de mare e diferenta de marime in piata de carte. Noi avem 23 de milioane de vorbitori de romana iar din acestia sunt probabil cateva milioane de cititori, in special in zonele urbane.
Pentru engleza sunt 230 milioane numai in US si procentajul de cititori este mult, mult mai mare. Intr-un orasel de 2000 de locuitori in US de obicei gasesti o librarie bine aprovizionata. La noi nu o sa vezi asa ceva. Diferenta in infrastructura de distributie e ca de la cer la pamant. Mai e si diferenta de "cultura". La ei o carte populara este ca un film popular iar autorii sunt superstaruri. Nu spun ca asta e bine dar in mod sigur se vede in vanzari. Daca Jo Rowling ar fi scris in romana nu ar fi vandut 400 milioane de carti.
Cred ca asta e valabil pentru orice gen, daca vrem audienta trebuie sa spargem gheata acolo.
Stiu carti bune(pe genul meu, Sf/F) scrise in romana, care au fost publicate la Nemira sau la altii si care s-au dezumflat pentru ca nu au fost traduse si promovate afara.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
da. mare pacat de scriitorii aia. sigur ca e un vis frumos sa fii publicat in propria tara, dar .... da. tu ai subliniat ideea esentiala, Nimram :)
adica editurile noastre nu au nici macar o pagina pentru submissions. corecteaza-ma daca gresesc.e trist.
scuze pentru gramatica. am o tasta shift cam bulita si mi-e greu sa ma mai chinui cu ea :D
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Pentru noi cei care suntem membri de AW si scriem in engleza, singura optiune pentru noi este US/UK.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Totally agree with Eddy. Si pt ca scriu erotica, nu ma pot abtine sa nu mentionez ca e totusi o diferenta intre stroke-books si romance/erotica.

Revin cu un raspuns mai lung cand ajung acasa. O seara buna sa aveti! :)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Probabil cea mai buna sansa sa fim pubicati la noi la Romanica e sa ne publice cineva prin USA si apoi aici sa se publice traducerea. Mi s-ar parea maximul de amuzament. Bine punctat, editurile noastre nici macar nu au pagina de Submissions, deci deschiderea si interesul lor mi se par clare si rasunatoare din start.

Oricum, bine spus, piata de 'desfacere' e mult mult mai mare in US, daca poti scrie in eng atunci mi se pare o miscare tactica gresita sa nu o faci. Sigur, scrisul nu inseamna numai vanzari, insa o carte inseamna investitie, de $, de timp. Daca tot ce vrei e sa iti impartasesti scrierile cu publicul doar si nu sa ai si un profit din asta, eventual iti faci un blog unde iti postezi frumos scrierile, lumea ineresata le citeste, poate comenteaza, end of story. Dar daca vrei sa publici o carte imi pare subinteles ca vrei sa o si cumpere lumea, preferabil multa, si pentru asta cea mai buna optiune e clar US.
Desi uneori ma deranjeaza, mi se pare ca e tendinta de a trata o carte ca pe o halca de carne. Pana la urma intrebarea e vrei sa fie o sculptura despre care nu afla nimeni sau o halca de carne pe care se inghesuie oamenii sa o vada in vitrina si eventual sa o cumpere?...usor deprimant, stiu, am talentul asta.

Desigur, e valabil si reversul medaliei, sunt multi, multi care incearca sa publice ceva acolo pentru ditamai publicul devorator de carte. Pana la urma tine totul de sansa, cred. Sigur si de inspiratie si timing si etc, dar mult mult de sansa.
Nu credeti?

Si mai e si diferenta de cultura si orientare; la noi cartea adesea imi pare ca merge spre reflexivism mai mult decat tranzitivism, pe cand la ei e invers. Kafka e cool, dar ca sa-l citesc trebuie sa am o anumita stare de spirit, o anumita tarie de nervi. Ca sa citesc ceva comercial, 'popular' in sensul de adresat marelui public, trebuie sa am doar putin timp.

Sigur, nu ne retine nimeni din a scrie atat literar cat si comercial...ideea e sa faci ceea ce iti place pana la urma, nu?

Gaah, sunt super nevorbita, scuzati postul XXL... :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Livia, as vorbi cu tine la infinit :D

Ca sa fiu sincera, eu vreau sa scriu chestii funny si foarte cheesy. din pacate mereu ies deprimante. Poate chiar sunt facuta pentru genul literar LOL .
Mda, nu prea am ce sa mai zic ca deja mi-am exprimat parerea. Long live USA!
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
"Literary" a devenit un gen si destul de greu de definit in contextul asta. Initial a fost un mod de a departaja ceea ce numeau literatura serioasa de literatura de gen. In zilele noastre, literatura buna are aceleasi reguli/cerinte indiferent de gen.
De exemplu, daca genul erotic se baza la inceputurile lui pe descrierea actului si cam atat, acum poti gasi autori care se intereseaza de stil literar sau evolutia personajelor. La fel pentru SF, initial se baza pe setting si plot, apoi au inceput sa introduca elemente de psihologie, autorii au inceput sa-si dezvolte stilul propriu, etc.
Nu mai era aceasi reteta, aplicata in acelasi fel si care duce la aceleasi rezultate. Desigur, vorbesc despre cartile bune din fiecare gen, celelalte au ramas inca la stadiul de sablon... vopsea... ta-dam!
Eu cred ca, pe masura ce un scriitor isi cizeleaza scrisul, se apropie din ce in ce mai mult de ceea ce numim genul literar. Scriitorii buni ajung inevitabil sa scrie literatura, indiferent daca scriu despre nave spatiale sau personaje istorice sau povesti de dragoste.:)
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Foarte frumos spus Nimram. Sunt in totalitate de acord cu tine :)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, nu-ti face griji, exista sanse sa vorbim la nesfarsit aici :D Vorba' aia, omu' vine si nu mai pleaca, haha.

Nimram, ce ai spus tu e genial. Absolut geniala ideea si sunt foarte de acord cu tine.

Ma simt atat de insufletita de ideea asta ca ma apuc sa scriu chiar acum, renunt la a citit o cartulie :D Ma pot baza pe voi sa-mi starniti impulsul creativ cand lancezeste :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Of, as vrea sa am norocul tau. impulsul meu doarme de 2 saptamani si al draq nu vrea sa se scoale. ma tot rog de el da degeaba. Se mai trezeste el uneori, se taraie un pic si se culca la loc. Damn him! As vrea sa-l pot concedia si sa-mi iau altul.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, andra am si eu momente din astea gramada. Eu cand ma simt lipsita de muza total fac ceva fun pentru cateva zile, like sa ma uit la serialele mele favorite sau sa citesc gramezi de carti nu pentru recenzie ci titluri pe care vreau eu sa le citesc. Sau ma uit la stand up comedy.

Asta e modul meu de a invinge writer's block. Din cate am incercat pana acum, e singurul care functioneaza, sa rad copios macar vreo 2 zile.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Oh, I do that too. mi se potriveste pentru ca sunt lenesa :))
numai ce s-a terminat live actionul dupa manga mea preferata. sunt super distrusa, dar barem mi-a revenit cheful de scris. LOL
din pacate ma dor ochii prea tare. cred ca ma intorc la prima mea dragoste - hartia si stiloul :p
noapte buna tuturor!
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
976
Reaction score
765
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Hello si noilor veniti, de la o nou... plecata! Adica nu chiar plecata, doar ingropata in munca, oboseala si alte chestii prozaice. Bine ati venit cei cu care nu am apucat sa discut, Hello Andra, Edy, Andreea...
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Muff muff, si mie nu salutari, Elenitsa? :( Aceste cuvinte ne doare :D
Kidding, welcome back then. Chestiile prozaice ne ucid, clar.

Eu am inceput sa trimit query-uri pe la agenti, si raspunsurile vad ca vin rapid. Ce-i drept pana acum am primit doua refuzuri doar in 2 zile, dar au venit repede :)) Sincer chiar apreciez, urasc sa stau sa astept in spanac 2 luni pentru un nu. Daca e nu, zi-mi direct sa-mi iau grija. Sa stiu sa hartuiesc un alt agent in locul tau, you know? LOL

Ati ajuns la partea asta cu agentii careva? Cum iti tii moralul daca ajungi sa numeri vreo 100 de nu? *sigh*
 

SaraP

You can't forget those you've loved
Super Member
Registered
Joined
Feb 4, 2010
Messages
16,280
Reaction score
6,859
Location
Here, there, everywhere.
I spy with my little eye...

... a bunch of folks having a great time in their own language! :hooray:
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
I spy with my little eye...
... a bunch of folks having a great time in their own language! :hooray:

We actually hate each other, we use smilies just to throw off the mods.:)
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Elenitsa: :hi:

Butterfly girl:):
You had your book beta read?
You had your query looked at?
The two rejections you got so far were canned ones?
How many pages of your MS did you send?
What is the meaning of life?
Why do I ask so many questions?