What!? No Romanian thread?

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
976
Reaction score
765
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Eu m-am nascut de Florii dar n-am nume de buruiana ;)

Hello all! Apropo de scris, si de cate scriu unii pe aceste site-uri, am si eu o intrebare prostuta rau. Asa ca mai bine imi etalez lipsa de intelepciune aici, printre ai nostri, decat prin alte colturi ale site-ului: la cate chestii am mai citit pe aici, am inteles ca iti trebuie ceea ce se cheama beta reader pentru publicare. De unde iei asa ceva? Exista si la noi in tara?

Adica eu am niste povestiri scrise, si care ar intra in categoria Young Adult/ Historical Fiction (majoritatea, vreo 2 sunt mai contemporane). Am trimis o singura data la cateva edituri (fara sa-mi fac mari sperante) si n-am primit nici un raspuns, nici da, nici ba, probabil nu m-au luat in serios.

Nu ca imi fac cu adevarat mari sperante sa ma vad publicata, dar daca exista vreo posibilitate, as incerca.

Si daca exista vreo posibilitate sa gasesc ceea ce se cheama beta reader... macar, daca nu reusesc sa fiu publicata, tot mai am cu cine discuta despre povestiri si personaje.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Buna Elenitsa!

Nu-ti trebuie musai beta readeri, adica unii ii folosesc, altii nu, depinde de tine daca ii vrei si crezi ca te-ar ajuta.
Un beta reader e un editor de continut, poate si copywriter voluntar. Esential in a avea beta readeri este sa stii ca se potrivesc genului si stilului tau de scris, ca au experienta in domeniul ala - citesc mult in genul/segmentul ala din piata caruia vrei tu sa te adresezi - si tu sa ai incredere in ei si sa ai motive sa conteze pt tine opinia lor, adica sa ai si incredere in procesul lor de analiza.
Deci fie vor fi persoane pe care le cunosti si citesc in zona aia careia vrei tu sa te adresezi, fie cauti pe Goodreads de exemplu grupuri pt asa ceva, sunt ferm convinsa ca sunt.

Daca ai respectat conditiile unei edituri de submission, ai trimis un query profesional si ai atasat toate materialele, si nu ai primit nici un raspuns, nu inseamna neaparat ca nu te-au luat in serios. Poate nu i-a interesat sa publice materialul trimis de tine. Unii iti raspund si-ti spun ca nu-l vor, unii te lasa in ceata. Ca preferinta personala, daca ai trimis materialul si nu ti-au raspuns deloc i-as clasifica pe ei ca neseriosi in masura in care tu ai respectat toate conditiile lor de submission. Dar asta e o parere personala, si in general ei precizeaza la Submissions daca sunt genul care-ti raspund sa-ti zica nu sau da si in ce termen, sau daca sunt 'no response means no' si deduci tu ca e nu din faptul ca nu mai auzi nimic de la ei in nush cat timp. Eu ii evit pe astia cu 'no response means no', trimite-mi un form rejection, e ok, dar zi-mi either way ca sa stiu ce fac mai departe.

Parerea mea e ca ai sanse sa te vezi publicata in masura in care chiar investesti energie si efort in asta, ca in orice altceva, e un razboi de transee pana obtii ceva ce iti doresti. Poate ai o stralucire de noroc si reusesti fara eforturi prea mari si din prima, dar eu zic sa te pregatesti pt cea mai proasta varianta, lupta lunga de transee, si sa nu te dezcurajezi pe parcurs.
Ai incredere in tine si in 'vocea' ta, si daca simti ca vrei sa faci asta, atunci nu te mai gandi ca nu se va intampla si ca n-ai sanse. Cum zicea profu' meu de mate in liceu, nu exista nu pot, exista nu vreau suficient de mult. Eu iti recomand sa ai mai multa incredere in tine si in ce iti doresti tu sa obtii si sa te lupti pt a ajunge acolo. :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Elenitsa,

Cu beta readeri e cu dus si intors. Practic un beta este printre primele persoane care iti citesc lucrarile si isi dau cu parerea in privinta lor. Termenul vine din IT. Stii ca la unele produse din domeniul IT iese intai versiunea beta si cine vrea o descarca si trimite feedback. Cum e de exemplu cand iese o noua versiune de internet explorer sau firefox sau yahoo mail, te anunta ca e inca in versiunea beta si daca vrei descarci si incerci.
Cam asa e si cu cititorii beta. Sa gasesti un beta bun este foarte greu, pentru ca trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine. Eu am avut cativa beta si am fost si intr-un critique group unde postam ce scriam si altii isi dadeau cu parerea, iar eu imi dadeam cu parerea despre lucrarile lor. La noi s-ar numi cenaclu literar. Dar, crede-ma, tre sa ai nervi de otel si mult timp la dispozitie pentru asa ceva. Este un angajament foarte mare si nu e neaparat util.

Eu una mi-am gasit prin acest critique group un prieten, writing buddy, caruia ii trimit ce scriu si el imi trimite mie ce scrie. E ca un fel de beta dar e o chestie reciproca. Alan scrie un fel de mystery, pe cand eu scriu romance, dar fiindca suntem firi foarte asemanatoare ne potrivim de minune, plus ca el e bisexual si nu-l deranjeaza M/M deloc.

Tot prin AW mi-am gasit alt writing buddy, Jess, care face un beta reading exceptional. Nu numai ca imi corecteaza toate typo-urile, saracutza, dar e si extrem de atenta la detalii si fara ea manuscrisul meu ar fi fost varza. Ea scrie staight romance, eu scriu M/M romance, dar, la fel, amandoua avem acelasi stil, acelasi tip de umor si aceleasi preferinte.

Deci daca te hotarasti sa-ti gasesti un beta reader, cel mai important lucru este sa fie o persoana cu care sa te potrivesti, pentru ca altfel relatia devine apasatoare. Am avut o beta care simtea nevoia sa spuna chestii rautacioase, fara sa dea sfaturi constructive despre cum as putea sa-mi repar defectele. Asta m-a deranjat foarte tare.
Dar uite,cand jess imi trimite un nou capitol al romanului ei, nu mai pot de fericire, pentru ca deja m-am atasat de plot, de personaje, este o placere sa citesc ce-a mai scris, fiindca simt ca am si eu o contributie. Cand un writing buddy iti trimite un capitol si primul lucru care-ti trece prin cap e "Ah, la naiba, tre sa-mi gasesc timp si pentru asta." asta e un semn clar ca treaba nu functioneaza.
E la fel si cu persoana care betuieste pentru tine. daca o face din plictiseala, se simte. stiu, pentru ca am simtit pe pielea mea.

in total am trecut prin vreo 5-6 beta pana mi-am gasit acesti doi prieteni.

Acum ca sa nu stau linistita, m-am bagat si intr-un critique group.

In fine, important e sa iti dai seama ce e mai bine pentru tine si cum sa obtii maximum de rezultate. Cred ca un beta bun poate sa ajute foarte mult.

Sorry for the rambling!
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
976
Reaction score
765
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Multumesc, asta inseamna ca ar trebui ori sa ma inscriu intr-un cenaclu literar, ori sa am alti prieteni care scriu... ceea ce nu este cazul :(

Daca ai respectat conditiile unei edituri de submission, ai trimis un query profesional si ai atasat toate materialele... - nu cred ca inteleg despre ce este vorba. Ce conditii de submission? Am cautat edituri care sa mai fi publicat romane de aventuri/ istorice/ pentru tineret, ca am priceput ca nu m-ar publica pe mine, de exemplu, Editura Cartea Romaneasca sau vreuna axata pe supranatural ori numai pe poezie.

Am atasat manuscrisul, am scris o scrisoare in care sa ma prezint... Da, am gasit modele de query letters in engleza si le-am adaptat, in romana, la mine si la povestirea mea. Acum, daca query nu a sunat cum trebuie... nu stiu... dar si scrisorile de intentie anexate la CV-uri, daca e sa trec in partea profesionala, suna tot oarecum standard, asa ca nu stiu daca asta a fost problema. Am trimis e-mail-ul si gata. Daca ar fi fost interesati, m-ar fi sunat sau mi-ar fi trimis un e-mail inapoi.

Dar am inteles ca majoritatea editurilor ori publica pe banii tai, ori nu publica decat traduceri si scriitori gata consacrati.

As mai incerca, dar nu sunt sigura din ce colt sa incep... Cred ca in primul rand de asta am inceput discutia cu voi.
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Tin sa mentionez ca la Romania nu se aplica regulile din afara, nici nu stiu cum poti sa publici in Romania sincer.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Elenitsa, nu ai incercat sa scrii in engleza? La noi chiar nu exista edituri care sa isi dea interesul. In strainatate, nu dai nici un ban ca sa iti publice cartea. Autorii primesc banii, nu invers.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Prima carte am publicato fara beta. De fapt, pe atunci am descoperit si AW. Pentru asta de acum am pe cineva care o citeste, dar pune accentul mai mult pe discrepante in poveste decat stil, ceea ce este foarte util. Uneori, cand sunt foarte evidente, imi semnaleaza si greselile gramaticale.

Am jucat si eu rolul de beta pentru cateva persoane, dar cum nu sunt doxa de gramatica, am fost mai atenta la poveste si la ce merge si ce nu, decat la exprimare. Am incercat si un line by line o data, dar nu mi se prea potriveste. Sau poate era stilul de vina.

Asa cum zicea si andra, un beta bun te poate ajuta foarte mult. Problema e sa-ti dai seama ce anume vrei de la acest beta.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
exact. uite, eu de exmplu, folosesc un stil foarte colocvial. Bag multe cuvinte care in mod normal nu sunt necesare, multe adverbe, care ii calca pe nervi pe toti (deh, sunt o rebela) si folosesc multe cuvinte mai uhm... injurioase. Am avut o beta care mi le taia tot timpul. deci , la fiecare paragraf taia cate un cuvant, cel putin. Fara macar sa ma intrebe. Frate, nu vezi ca folosesc 10 astfel de cuvinte in fiecare paragraf? asta nu e un indiciu ca vreau sa le folosesc? Ca asta e stilul meu? nu-ti place, e problema ta.
Tocmai de asta e foarte important sa te potrivesti cu persoana respectiva si sa iti respecte modul de a gandi, care vrand-nevrand se reflecta in scrisul tau.
si la fel de important e sa gasesti pe cineva care sa te incurajeze, sa-ti faca din cand in cand un compliment, o critica pozitiva (gen "imi place cum ai lucrat scena asta" sau "imi place personajul asta"). Poate sa faca minun i pentru inspiratia ta si sa te motiveze enorm daca beta readerul te mai si incurajaza.
eu mereu laud tot ce este de laudat la manuscrisele prietenilor mei. nu zic vorbe goale, nici ceea ce vor sa auda, dar cand e ceva ce imi place, ii zic.

cel mai usor gasesti un beta daca te oferi tu insati sa faci treaba asta pentru altii.
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Ideea e ca beta-urile te ajuta. Eu am avut un beta (o colega de liceu) care m-a ajutat enorm cu primul roman, a fost super incurajatoare si m-a uimit uneori cu ce "erori" facusem si ea le-a descoperit. (de exemplu intr-o scena aveam o sabie si dupa cateva paragrafe sabia aia nu mai era, disparuse prin magie :D)

Beta readers pot sa fie foarte folositori, dar acuma depinde si cat de confortabil esti ca un necunoscut sa iti citeasca cartea si sa iti critice munca. :)

Mie mi-a fost foarte folositor, asta a fost experienta mea.
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
976
Reaction score
765
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Eu n-as avea nimic impotriva, dar ideea generala este ca ar trebui sa mai cunosc persoane interesate in domeniul scrisului, si de preferat in acelasi gen (cat de cat). Si eu nu prea cunosc, dat fiind ca m-a facut statul economista. :(

M-am inscris intr-un cenaclu literar si am fost la prima sedinta. Ma mai duc, dar dupa prima sedinta am venit cam dezumflata. In primul rand, cenaclul este axat pe poezie si eu n-am mai scris poezii din liceu sau din facultate (si ca atare am facut o selectie de cateva poezii numai... dar nici alea nu cred ca sunt cine stie ce).

Cenaclul este coordonat de dl. Aurelian Titu Dumitrescu si beneficiaza de participarea domnului Nicolae Macovei (critic literar, regizor, poet si jurnalist. Între 1991 şi 1997 a fost editorialist la ziarul “Cotidianul” şi colaborator editorialist la “România Liberă”. Colaborator la “Viaţa Românească”, etc.)

Si un comentariu al domnului Nicolae Macovei m-a... speriat? Pus pe ganduri? Determinat sa ma intreb ce caut acolo?

Comentariul nu s-a referit la mine, si nu-l reproduc. Dau numai impresiile mele...

Adica daca ei vor sa devina Nichita Stanescu no. 2... sau ceva de genul acesta... eu nu tind spre aceasta tinta pe care n-as putea atinge-o niciodata. Nu critica ma deranjeaza, ci elitismul. Dispretul fata de alte genuri literare, sau fata de adolescenti, cei care scriu cea mai multa poezie si care trebuie sa fie invatati cum s-o faca. In gimnaziu si liceu, eu am facut parte dintr-un cenaclu literar si a fost interesant. A fost coordonat de scriitorul Marcel Petrisor, era un om de o cultura extraordinara. De la asta pana la a spune ca "la varsta de 14, 16 ani nu ai nici o legatura cu poezia" (pt cineva care scrie, totusi) mi se pare... exagerat, elitist, etc.

In cazul acesta, refuz sa-mi imaginez cum s-ar uita la un roman young adult. Nu vreau sa fiu al doilea Paulo Coelho sau Amos Oz sau cine mai este la moda acum. Dar eu consider ca scriu mai bine decat autoarea seriei "Twilight", si seria asta are succes. Poate (chiar daca in alt stil) nu mult sub standardul dat de Rafael Sabbattini, Paul Feval, Michel Zevaco ori Karl May, care au scris tot carti de aventuri. Si sigur mai bine decat Ponson du Terrail!

Si totusi, toti acestia au fost publicati... Dar daca incearca cineva sa ma compare cu Hemingway ori mai stiu eu ce scriitor de mare succes (si de alt gen decat ce scriu eu)... normal ca nu sunt decat o biata furnicuta.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Elinitsa, daca tu te plangi de felul in care sunt privite romanele de aventuri, imagineaza-ti cum se vor uita la ceea ce scriu eu, romance si erotica. :(

Nici macar nu mi-a trecut prin cap sa ma inscriu intr-un cenaclu si ca sa fiu sincera nici nu ma tenteaza, plus ca nu am nici timpul necesar pentru asta. Ca sa nu mai vorbim ca ar fi too much socializing for my taste. LOL

Elinitsa, nu te descuraja si nu pune la inima. E greu sa schimbi lumea de una singura si romanii sunt elitisti de felul lor. Lucreaza in continuare si cauta agent si/sau edituri care sa te publice.
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Elinitsa, am simtit ceea ce spui tu inca din liceu. Eu una am o parere foarte proasta despre cenaclurile de la noi. exact cum spui si tu, organizatorii agreeaza numia anumite genuri. ei nu considera YA, romance, erotica sau fantasy ca fiind literatura. Cel mult genul adventure sau SF, dar si alea sunt privite cu scepticism. Poezia daca are rima e puerila, tre sa fie cat mai abstracta posibil, exact a la Nichita Stanescu, ca si cand daca nu te nasti cu acest talent sau cu aceste gusturin - pentru ca tine si de gustul fiecaruia- nu esti demn de luat in seama. pe mine atitudinea asta sincer ma scarbeste si prefer sa nu am de a face cu cenacluri.

cel mult sugerez sa te inscrii intr-un forum mare, gen roportal au softpedia si sa postezi un thread acolo, sa intrebi daca scrie cineva in genul tau si daca vor sa discute pe tema asta. Poti sa incerci si sa cauti romani pe Goodreads. Ai sanse mari sa dai peste scriitori amatori printre ei si poate unii scriu in romana.
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
976
Reaction score
765
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Multumesc foarte mult, o sa incerc pe site-urile de care spui.

Despre socializare in lumea literara...de, cred ca acest lucru este necesar, in sensul ca daca nu cunosti lume/ daca nu te cunoaste lumea... stai in coltul tau si ti se "prafuiesc" bitii scrisi in calculator.

Andreea, exista agenti la noi? Eu nu stiu nimic despre asta - din nou, ceva care afli daca esti in lumea respectiva, probabil. Edituri, stiu ca exista, facusem candva rost de adrese de e-mail, am selectionat editurile care au mai publicat fictiune istorica/ romane de aventuri si lor le-am trimis... dar n=am primit raspuns de la nimeni, desi am trimis atunci la vreo 10 edituri.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hey guys!

Am lipsit prea mult, ca sa-l parafrazez pe Brenciu, imi vine sa vorbesc :D

Elenitsa, sa fiu sincera nici nu ma gandeam ca vrei sa publici in Ro... Adica, sa nu ma intelegi gresit, iubesc scriitura noastra just as much as any other, pacat ca nu prea par s-o iubeasca si cei care publica. Elementul de baza pe site-ul mai tuturor editurilor U.S. este pagina de Submissions. Elementul de baza care lipseste la cele Ro este fix aceasta pagina, deci de aici e clar cat de mult ii intereseaza sa descopere noi talente. Poate pare dur si genul ala de atitudine dusmanoasa, dar eu una nu ader la etica de lucru a noastra. Segmentele de orice natura la noi tind sa fie circuit inchis, tre sa cunosti lume, sa ai trece la lume, sa ai banu de dat pentru a poza in cine stie ce rol iti doresti. Putem umple cu orice pe linia punctata, cantaret, actor, scriitor... mari entelectuali ai nostri care se socot si ii socot cate unii mari scofale imi dau senzatia fizica de greata, sunt de acord cu Andra aici.
Iar aerele astea si impresiile, sau elitismul cum i-ai zis tu - mai ingaduitoare ca mine... :D - se traduc in marele boom literar al vremurilor noastre. Care, stai... nu prea e. See what I mean? Daca vrem sa ne bagam in seama numai noi cu noi, cercul asta de activitate moare in scurt timp.

Sigur, nu e usor nicaieri, dar macar are rost sa incerci in multe parti. Unele lucruri se pot schimba si merita sa incerci sa o faci, altele te vor schimba pe tine dupa ele daca nu te salvezi. Ar trebui sa fie o lupta de idei, de povesti, de creativitate, nu de capacitate sa repeti monstrii sacri. Sorry, big rant.

Pe frontul vestilor bune, am semnat cu Dreamspinner pt o nuvela :partyguy: Aleluia, visul meu de a semna pt ceva anul asta s-a realizat. Si incepe cosmarul cu formulare si taxe and such, dar nu ma gandesc la asta inca, lol. Abia astept sa vad cum e procesul de editare si etc, yeey.

Restul ce mai ziceti, cum merg treburile? :)
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Felicitari, Livia!!!!

Sub ce nume publici? Si, si mai important, cand apare? :D Genul il stiu, ca daca e Dreamspinner e M/M.

Andra, a ta cand apare? Ca nu am apucat sa intreb.

Cat despre treburi...am muncit de mi-au sarit capacele la servici si nu am avut prea mult timp pentru scris, dar sunt multumita de ce a iesit in putinul timp pe care l-am avut pentru asta, asa ca tot e bine. Sper sa vin si eu cu vesti bune cat de curand. :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Felicitari, Livia!!! Dreamspinners e preferata mea. Abia astept sa-ti vad carticica.
Andreea, habar n-am. Sunt convinsa c-o sa-mi zica atunci cand va fi cazul. Nu prea ma stresez. Am semnat contractul, l-au semnat si ei, asa ca odata si-o data o sa se publice LOL Oricum, editoarea s-a scuzat ca nu am avut vesti de la ea fiindca s-a mutat si n-a avut net. acu doua zile mi-a scris. deci cred ca o sa mai discut cu ea curand.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Ms mult, fetele! :Hug2:

Daca nu se schimba ceva intre timp, pen name-ul o sa fie Liv Olteano si o sa apara prin martie/aprilie. E o nuvela de vreo 35k cuvinte, m/m gen space opera cu niste kink (sunt fan, nu ma pot abtine) si cu un HEA de toata frumusetea :D Si sper eu prima poveste dintr-o series pe genul, dar sa o vedem p'asta out and about, hehe.

Dreamspinner au fost o tinta ca sa zic asa, adica mereu mi-am dorit sa scriu m/m si sa public cu ei, deci e o mare realizare pt mine. Sper sa fie o realizare si pt ei, lol. Ce va pot spune eu so far e ca au contract foarte profesionist (din punctul meu de vedere) care acopera toate aspectele la care m-as putea gandi eu, si un sistem de sustinere al autorilor care ma incanta pana aici, deci sunt deja super happy.

Spor la munca tuturor si sa auzim vesti bune mai des :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Oh, wow! suna super! Dreamspinners sunt si preferatii mei si, intr-adevar, isi promoveaza autorii foarte bine. Mereu am visat sa public cu ei. Am vrut sa trimit manuscrisul la ei, dar apoi am fost prea lasa. Poate data viitoare. Lucrez la un menage si cred ca ar prinde bine la ei.

well,well, te-am corupt sa intri in grupul nostru. acum suntem 3! LOL noi, romancele, suntem cu erotica ce sa mai. e in sangele nostru :D
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, se poate sa avem un ce special noi romancele. Nu doar pt frumusete cred eu ca ne place lumea, haha.

Acum am o intrebare de baraj, cam cand ar fi bizar de devreme sa trimit o a doua nuvela? haha :D Sa astept sa apara prima?