What!? No Romanian thread?

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
La multi ani Eddy! mie mosu nu mi-a adus nimica anul asta, dar iau in considerare toate materiallee de pictura pe care le-am luat luna trecuta drept un cadou anticipat LOL

Mi-am facut si yo un blogulet chiar azi ca sa incep anul cu bine. pt cine vrea sa viziteze.http://shaylamist.blogspot.ro/

pupici!
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
La multi ani tuturor, desi e cam tarziu. Sper totusi sa ma iertati absenta, nu am inca net acasa si telefonul a facut o baie si 2 vizite in service. Las' ca ma fac eu mare (si-mi pun net). :D

Cum ati petrecut de sarbatori? Cum merge scrisul?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
La multi ani andree! Aww! nasol sa n-ai net. n-as rezista nici juma de zi LOL N-am prea petrecut si nici de scris n-am prea scris. am intrat in faza in care am 6 WIPs si nu mai am inspiratie pentru nici una O_O imi vine sa-mi smulg paru din cap de nervi.
u?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hello guys!

Sper sa aveti un 2013 minunat! :)
Mosu' mi-a adus girly stuff, gen cosmetice si haine :D Pt ca Mosu' stie ce-mi place: sa am mai mult timp liber pt scirs si citit xD. De Rev m-am distrat maxim, deci daca anul va fi cum a fost prima zi din an se anunta ceva genial :D

Andra, no worries, pana de inspiratie e starea mea de normalitate. Pur si simplu am renuntat la ideea de a scire un nr fix minim de cuvinte pe zi sau saptamana sau asa ceva, de exemplu. Eu nu functionez asa, nici la invatat nu functionam asa. Cand n-am chef de ceva, oricat incerc pur si simplu nu merge. Cand am chef, tot ce fac iese super bine; de exemplu am avut chef de scris acum cateva seri si am scris 10k cuvinte super usor. Le-am recitit seara asta, great work, am sa continui proiectul. Logic, e un nou proiect. Deci am acum 3 WIP-s, din care una are vreo 4 capitole si e la a parta rescriere, merge pe a 5-a pt ca iar ma razgandesc cred. Celelalte doua, una e nuvela ce as vrea sa fie nr 2 in seria cu Dreamspinner, iar alta e un historical romance bazat pe ordinea sociala de la noi de prin perioada 'feudala', cu boieri si tarani and stuff. Ceea ce e ironic, tinand cont ca am alergie la carti romanesti despre aceeasi perioada, dar alea sunt drame by large iar asta e romance. Sunt curioasa cum o sa evolueze proiectul asta.

Andreea, iti tinem pumnii cu netul. Desi uneori e un ajutor sa n-ai acces la el, te poate lovi o pala de inspiratie cand nu ai cum sa ajungi online :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Phew. ma bucur ca nu-s singura.
am un WIP cu demoni (ceva care nu e deloc stilul meu obisnuit) - 3 capitole si am ajuns in faza de lipsa de inspiratie
un WIP best friends to lovers - care de fapt e terminat dar urasc cum a iesit si ma gandesc serios sa distrug tot si sa o iau de la 0
inca un WIP fairy tale remake - 1 singur capitol si nu mai am chef sa continui
un WIP de Craciun - am tot outlineul facut dar mi-e lene sa scriu
un WIP cu vampiri - 2 capitole si block
un WIP cu shifters ( sau chiar 2) la care am foooaaarte mult de lucru si mi-e greu sa ma apuc.
si alte cateva la care nici nu vreau sa ma gandesc. URGH!!!

geniala ideea cu nuvela/romanul istoric, Livia. Nu-s mare fan nic eu, dar sunt tare curioasa cum o sa-ti iasa. Keep us posted!:D

Edit - am uitat de al doilea WIP friends to lovers. God, headache alert.
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
cine vrea sa participe la un blog hop? tre sa tagguiesc (lol) 3 autori. hopul consta in a raspunde la vreo 10 intrebari despre o carte de-a voastra si la randul vostru sa dati tag la trei autori.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
crash course?

uite intrebarile

1: What is the working title of your book(s)?

2: Where did the idea come from for the book?


3: What genre does your book come under?


4: Which actors would you choose to play your characters in a movie rendition?



5: What is the one-sentence synopsis of your book?


6: Is your book self-published, published by an independent publisher, or represented by an agency?


7: How long did it take you to write the first draft of your manuscript?


8: What other books would you compare this story to within your genre?


9: Who or what inspired you to write this book?


10: What else about your book might pique the reader’s interest?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
pai eu scriu potul si trimit catre trei oameni (din care tu esti una) si apoi tu scrii cand vrei. cel putin asa am inteles. Tre sa o intreb pe autoarea care m-a tagguit daca e o limita de timp, desi nu cred.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Da, daca poti afla ar fi super. Ai si vreun link catre blog? Si care e procedura? postez eu pe blog (nu ca as stii sa fac asta) sau ii trimit proprietarei? :D

Sigh....acum trebuie sa gasesc trei autori pe care sa-i tagguiesc. Se cauta vreun gen anume?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
trebuie sa postezi pe blogul tau. nu ai site de autor inca? sau daca vrei poti sa postezi pe al meu.
nu conteaza. fiecare trimite catre cei pe care ii cunoaste, indiferent ce gen scriu. poti sa scrii erotica si sa trimiti catre un scriitor de horror.
ei, stai linistita, nu etsi obligata sa o faci daca nu vrei. am intrebat doar ca n-am unde sa intreb decat pe AW. ceilalti din grupul yaho deja s-au tagguit unii pe altii si eu am ajuns ultima si n-am pe cine sa aleg de-acolo LOL
oricum, eu as vrea sa postez cam spre mai iunie daca s-ar putea, ca in iulie imi iese cartea, am primit mail sapatamana trecuta. Deci cu cat o promovez mai aproape de iulie, cu atat emmai fresh in mintea oamenilor right?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Right.

N-am blog inca si nici site, desi trebuie sa-mi fac. Ai ceva recomandari in materie de creat site-uri sau blog-uri?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
pai cele mai bune platforme sunt blogspot si wordpress. worpress in general arata mai elegant si mai minimalist, dar stiu ca maj autorilor de MM vad ca sunt pe blogspot si e mai usor sa ai followers pe blogspot.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
my thoughts exactly. Eddyz mai ales. nu a mai aparut pe-aici de mult. sper ca nu ne-a parasit.
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Prezent! Nu nu, nu parasesc :D

Doar absentasem de pe aici, uitasem ca sa mai verific forumul. Am revenit, sunt prezent!

Cum decurge munca cu condeiul? (ce-mi place cuvantul condei)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Yey! Eddy is alive! Mai, incepusem sa-mi fac griji pentru tine. Ador cuvandul condei. in fapt, tot cu stiloul imi place cel mai mult sa scriu, desi nu-i tocmai totuna :p
La miner merge si nu prea. Am deja outlineul la vreo trei carti, dar mi-e greu sa ma apuc de scrisul in sine.
grupul meu de scriitoti m-a dat afara acu cateva zile si acuma am mult mai mult timp pentru scris asa ca nu mai am scuze sa nu ma mai apuc LOL ar trebui sa fie partea buna asta, dar mi-e asa lene.nush de ce.
La tine cum merge Eddy? Ai mai trimis lucrari pe la vreun agent? ce proiecte ai acum?
 

Adriana Dascalu

Super Member
Registered
Joined
Feb 5, 2013
Messages
71
Reaction score
2
Location
Romania
Hello, fellow Romanians! I'm new around, saw the thread and thought I should say "Hi!"

Inca nu am apucat sa citesc tot, nu stiu daca este cineva care scrie poezie - voi citi toate mesajele zilele astea - dar pentru moment asta este interesul meu: sa editez si sa public cele cateva sute de poeme adunate in ultimii 10 ani. Astept sfaturile sugestiile voastre.

Adriana
 

Adriana Dascalu

Super Member
Registered
Joined
Feb 5, 2013
Messages
71
Reaction score
2
Location
Romania
pai cele mai bune platforme sunt blogspot si wordpress. worpress in general arata mai elegant si mai minimalist, dar stiu ca maj autorilor de MM vad ca sunt pe blogspot si e mai usor sa ai followers pe blogspot.

De acord, wordpress arata mai elegant, Blogger este mai practic.
 

Adriana Dascalu

Super Member
Registered
Joined
Feb 5, 2013
Messages
71
Reaction score
2
Location
Romania
Am deja outlineul la vreo trei carti, dar mi-e greu sa ma apuc de scrisul in sine.

Ce-as vrea sa fiu in locul tau... Mie mi-e greu cu outline-ul pana gasesc toate actiunile de care am nevoie, ordinea, too. Scrisul merge bine... pana la 3500 de cuvine pe zi cand stiu ce vreau.

Pacat ca nu termin outline-ul inainte de a incepe scrisul propriu-zis...

Chiar te invidiez ca iti e usor sa creezi srtuctura!