What!? No Romanian thread?

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andreea, sunt obligati prin lege sa iti retina 30% din ce venituri ai tu prin ei (royalties) daca nu ai ITIN sa iti retina doar 10% , daca nu fac asta incalca legile in vigoare. Si daca nu ai ITIN, IRS nu accepta sa ti retina doar 10% ci iti retin 30% ala, fara ITIN si W8BEN completat nu ai temei legal sa ceri reducerea acelui procent la 10%. Sunt impozitele platite pe royalties ale tale, dar sunt legal obligatii de plata ale lor (retinere la sursa). La fel cum la noi angajatorul tau e obligat sa-ti plateasca tie CAS si etc, sunt taxele tale teorietic dar practic devin oblogatia lor prin lege la plata.
Deci fie nu isi declara veniturile si atunci d'aia nu tre sa plateasca nici ei nici tu, fie tie iti dau w/e ramane dupa ce retin acel 30% . Nu e optional la ei cum nu e optional la noi sa platesti CAS, impozit, etc. Iar daca iti retin 30% atunci tu platesti acolo impozit integral pt "aliens generating income" si apoi iti platesti si aici impozitul integral pe venit pt ca nu ai acte doveditoare ca l-ai platit acolo. Sa ne intelegam, asta e cea mai buna varianta pt ambele state, si cea mai proasta pt tine. Ei isi iau fiecare banii de pe urma ta ca si cum tratatele internationale nu exista, deci nu ii supara deloc sa intretina situatia. Tu ii fortezi sa o corecteze avand ITIN, dovezi de plata a acelui impozit platit de tine acolo pt a nu plati integral aici.

Pt ITIN iti trebui pasaport, un formular W7 completat conform instructionilor de pe site-ul IRS, o scrisoare de la editura (cu antet) care certifica faptul ca tu ai generat venituri royalties lucrand cu ei si esti deci justificata sa soliticiti un ITIN, sau poti atasa dovezi ca soliciti rambursare din taxe - citeste pe site-ul IRS la sectiunea pt ITIN. Tu esti un pic in alta situatie fata de mine, mie imi ajunge o scrisoare certifica de la editura, cu antet si toate datele ei legale, ca voi genera royalties prin contract cu ei deci imi va fi necesar ITIN-ul. Tu, cum ai deja un an de taxe platite acolo, ar trebui sa ai niste acte ca sa dovedesti treaba asta. Nu contractul, sau inafara lui mai bine zis. COntractul e o fituica de cateva pagini care zice una alta, dar nu arata ce taxe s-au platit deja pe veniturile tele si cum, stii? Ca la noi, faci dovada ca ai platit ceva cu un nr de chitanta, cu o adeverinta, cu ceva.
Pt ITIN trimiti: pasaportul, formularul W7 completat, scrisoarea sau documentele care justifica necesitatea ta de a obtine un ITIN - la IRS prin posta, si in terment de cca 2 luni ti se trimit actele inapoi, si apoi vei primi si ITIN-ul daca totul e in regula. Poti incerca sa trimiti alte acte, dar tre copii legalizate pe la ambasada US si chestii mai complicate poate decat pasaportul. By large, cei care trimit alte acte mai au probleme, tre sa trimita twice sau de mai multe ori daca IRS le refuza unele copii legalizate ale actelor sau ceva. Cei care trimit pasaportul il obtin de multe ori din prima. Nu-mi place sa trimit acte prin posta, dar asta e procedura lor, asta e, ne conformam.

Zi-le la editura ca tu vrei ITIN si sa ceri rambursarea aia de 20% de la IRS, pt ca ai dreptul, si vezi ce-ti zic. Iti vei da seama usor daca au facut toate actele necesare, atunci iti dau ce-ti trebuie de la ei fara comentarii, daca taraganeaza sau incearca sa te convinga sa nu o faci, atunci e clar ca e ceva dubios la mijloc. Taxele platite la noi pe anul asta sunt platite si gata, dar la anul daca ai ITIN ala si dovezi ca ai platit acolo 10% impozit, aici ti se mai retine doar diferenta - asa ar trebui cel putin. Ai vazut acolo pe formularul D201 ala ca are sectiune unde specifici ce taxe ai platit acolo deja? Si vei avea si dovezi in sensul asta de la IRS sau editura, ca s-au platit 10% acolo.
Stiu ca e complicat si obositor sa faci asta, dar ITIN-ul il iei o data si e valabil forever, deci te chinui o data sa il obtii dar apoi ai linistea ca esti in regula, unu, si ca nu ti se iau considerabil mai multi bani din royalties decat e cazul, doi.

Andra, asta e o intrebare destul de buna, in principiu daca tu nu raportezi venit aici atunci cred ca ANAF-ul nu are de unde sa stie de ele daca nu se autosesizeaza sau ceva. Si n-as crede ca ajung ei sa verifice chiar minutios cat sa afle. Dar eu una nu as putea sta cu ideea asta ca mansonizez eu acuma tz lei si cine stie ce platesc pt ei mai tarziu. La cum e justitia la noi, eu prefer sa fiu mai catolica decat Papa si sa previn orice fel de problema, decat sa ma trezesc cu ea si sa ma cutremur ca nu stiu ce sa ma fac. Eu incerc sa imi respect obligatiile de cetatean, chiar daca statul meu ma batjocoreste si imi pune bete in roate.

Iar daca e cum cred eu la CAS-ul ala si ajung sa platesc mai mult decat fac, atunci ce sa zic, poate ma las de activitate dupa un an. Asta e o problema pe care numai cineva ca mine ar avea-o, pt ca nu am nici un alt venit (pt moment). Poate scormonesc dupa un part time numai sa plateasca aia CAS-ul :)) Cat de tare ar fi asta? Daca as avea, atunci CAS-ul ar fi retinut de acolo si as plati doar impozit pe venit pt aceste drepturi de autor, si acolo as plati diferenta de la ce imi retin oricum Statele.
Incerc sa ma lamuresc cu CAS-ul asta si va tin la curent cu toate cele (ITIN, etc), poate or sa mai citeasca si altii si ii ajuta sa aiba info. Cred ca e bine sa ne informam si ne tinem la curent, pt ca eu una cand ii spun cuiva de situatie - gen, an royalties din State, vreau sa stiu si eu dracu ce ii platesc si cui si cand, toti casca ochii si o baga p'aia "Drepturi de autor? Scrii? In STATE??" si cam acolo se termina discutia.

Meh. Stiti cum e vorba aia, daca n-ai ce face...

On the up side, azi cu 2 zile inainte de lansarea nuvelei am primit primul review pe Goodreads si sunt incantata. Nu extaziata (eu fac rar exercitii de entuziasm), dar ma bucur ca a placut :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
wow, Livia, te-ai documentat nu gluma. acu stiu pe cine sa intreb cand am nelamuriri XD
Crede-ma, n-am nici o intentie sa devin infractoare pentru cativa dolari. Ar fi chiar idiotenie din partea mea. Vb de principiu ca nu mi se pare corect sa virezi procent din venituri catre tara ta doar pentru ca acolo locuiesti, desi tu practic castigi di alta tara. In fine, nimic nu e corect in tara noastra, mai ales cand vine vorba de fisc.
felicitari pentru review! Ah, tre sa o citesc repejor. Asa am zis si de cartea Andreei, dar cat timp n-am card nu am cum sa le iau LOL. Wait just a little longer, girls XD
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Fetelor, de abia astept sa apara cartile, sa-mi spuneti cum merg vanzarile. aaaa...si sunt curioasa cum vi se par relatiile cu editurile voastre.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
eu deja le ador pe fetele de la editura. Avem si vreo doi baieti autori pe acolo. Pardon 3. Unul e Zach Sweets, ceilalti doi inca incepatori ca mine, nu le-au iesit cartile.
de la editura am vb propriu-zis cu sefele , Megan si Sam, si cu tipa care-mi face coperta, London. Megan si London sunt cele mai dezinvolte, folosesc mult smileys in mailuri. Sam, se vede ca e editoare, e mai serioasa. Cu ea n-am curaj sa folosesc zambete sau limbute, cum s-ar zice.
Anwyay, de curand a postat cineva un thread in grup ca sa afle ce joburi avem fiecare. Avem o autoare care e nude model, asta am retinut ca mi s-a parut cea mai inetresanta slujba. Tot ea sau alta, nu mai stiu sigur, merge la vara in nush ce tara sa studieze vulcani activi. LOL

Anyway, suntem destul de putini, vreo 50 - 60 pe forum. Poate sunt mai multi autori la editura, dar ma indoiesc ca-i mare diferenta. Feels like a small family.

Ieri am trimis manuscrisul si am descoperit o greseala stupida de exprimare chiar in nota catre editor, dupa ce l-am trimis. Gah, mor de rusine. Sper sa-i placa editoarei ca mi se face greata de cate versiuni am scris pana acum.


BTW, a inceput Love Has No Boundaries. V-ati inscris? mi-am ales deja un prompt pe gustul meu XD Snarky characters! Sper sa-mi iasa.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
evenimentul grupului M/M de pe Goodreads. anul trecut a fost Love is always Write, acu doi ani a fost Don't read in the closet, etc.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
pe bune? Nu stiai de evenimentul asta? Foarte multi autori s-au lansat asa.
Toti emmbrii care vor sa participe, fie lanseaza un prompt (o poza plus o poveste sau niste indicii legate de poza respectiva), fie accfepta promptul altei persoane, fie amandoua. eu am si lansat prompt, am si acceptat Si avem pana in mai timp sa scriem o povestioara in functie de promptul respectiv. Nu conteaza nr de cuvinte. Scrii cat vrei.
Toate astea se strang intr-o antologie in cateva volume. Sunt gratuite si sunt foarte iubite de cititori.
Uite am scris si eu una anul trecut.http://www.goodreads.com/author/show/6422004.Shayla_Mist Nu-s foarte mandra de ea, fiindca m-a speriat ideea de deadline si am scris-o in graba, dar am avut cititori, nu ma plang.
Partea cea mai faina este ca asa iti creezi o baza de fani. Lumea iubeste chestiile gratuite, right?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Hmm...suna interesant. Auzisem si eu ceva anul trecut, dar m-am prins tarziu, si nu m-am bagat. Poate o sa ma incriu si eu. Ia sa arunc si eu un ochi pe goodreads.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
arunca repejor ca deja in doua zile am ajuns la vreo 100 de prompturi. oricum, cativa mai renunta la mijlocul lunii sau nu mai dau nici un semn de viata, asa ca unele prompturi alese se redeschid pt ca se considera ca autorul a renuntat. asa mi l-am ales pe-al meu pe la sfarsitul evenimentului anul trecut. Alea mishto se aleg imediat cu autor.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, lol! V-am zis ca sufar de mania documentarii, am ramas asa din timpul facultatii/master. Pe ce ma intereseaza ma supra-documentez uneori. Btw, verifica mesajele de pe Goodreads :D

Andreea, eu sunt incantata de editura pana acum, dar e singura cu care am lucrat. Ma rog, am mai lucrat cu una pt un short story, dar nu iau short stories in considerare.
La DSP tot procesul a fost foarte profesionist dar si prietenos, au avut la orice intrebare raspunsuri si am avut sustinere din partea lor, si plus ca e grupul de pe yahoo pt autori unde se sustin intre ei autorii. Te trateaza bine, te indruma unde ai nevoie.
Plus, nu o sa mint, imi place mult ce fel de vanzari are DSP. Au multe titluri cu vanzari ff bune pe Amazon unde poti vedea rangul, la orice lansare de titlu nou au o lista de siteuri dedicate m/m la care trimit review copies ei, promoveaza titlurile destul de bine. Sigur, nimic nu garanteaza un success, dar iti dau f multe sanse sa ai parte de el. Pana acum sunt incantata.

Ca si blogger am un pic o perceptie diferita asupra editurilor. Inafara de ce investesc in producerea titlurilor, mie imi plac cele care le si promoveaza apoi.
La u cum e relatia cu editura?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Nu am de ce sa ma plang, cei de Siren au fost jos cu palaria. Au respectat tot ce au zis, au raspuns imediat la mailuri, promti cu banii, vanzari bune. Au updatat site-ul cu professional reviews chiar inainte sa ii anunt eu ca exista un astfel de review.

Sunt suficient de motivata sa continui colaborarea cu ei si in viitor. O sa incerc si alte edituri, binenteles, dar momentan o sa mai trimit ceva tot la ei.

ETA Livia, documenteaza-te tu, sa avem si noi pe cine intreba. :D

ETA 2 Goodreads? Ce id ai? Sa-ti trimit si eu un friendship request.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Oricum, editurile noastre au reputatie buna toate, deci era de asteptat sa nu avem nici una probleme. A mea e cea mai noua, dar ale voastre sunt super cunoscute.

Chiar ca. Pagina 39. 40 ce sa mai. Tare, nu?
 

Dany C.

Dany C.
Registered
Joined
Mar 8, 2013
Messages
13
Reaction score
1
Location
Bucharest
Desi ma bag in mijlocul a cu totul alta discutie, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si incurajari.
Deocamdata voiam sa citeasca cineva cateva pagini (3-4), nu tot romanul, dar stiu cum este sa fii ocupat, asa ca astept ca acel cineva cu timp sa apara. :)
Am tot incercat sa intru pe link-urile povestirilor voastre dar n-am reusit sa le citesc. Trebuie sa devin membra a acelor forumuri? Aveti un link direct?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Daniela, daca e vorba doar de cateva pagini, ma ofer eu. Mi-era frica ca-mi zici cateva sute, dar pentru cateva se gaseste timp.

Eu nu am postat nimic in SYW sau pe AW, asa ca de la mine nu prea ai ce sa gasesti. Daca vrei, poti sa gasesti except-uri din cartea deja publicata (aimee brissay).

O sa pun excerpt-uri si pe blog, as soon as I'll get myself to actually post something on that damn thing. Da, mi-am facut blog. Gol. :ROFL:

Feel free to follow me. :ROFL::ROFL::ROFL:



Asta ca sa vedeti cat sunt de dusa.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Dany, de cateva pagini am oricand timp. Oricum, dupa ce termin saptamanile astea cu manuscrisul amicei mele, am timp pentru tot. in general imi place cand ma apuc de citit ceva, sa citesc inegral. ce-ar fi sa mi le trimiti si eu iti scriu in cursul saptamanilor viitoare?
Adresa mea e [email protected]
inca nu ne-ai spus ce gen scrii.
eu am lasat un link mai sus cu profilul meu de autor pe goodreads. nu-ti trebui nici un cont de membru ca sa vezi pagina si, din cate stiu, poti descarca povestioara faraa sa trebuiasca sa fii membra a grupului care a facut antologia (daca nu poti descarca povestioara mea separat, sunt convinsa suta la suta ca poti descarca volumul de antologie din care face parte). sigur, nu esti obligata sa o citesti, desi mi-ar face mare placere.
M/M, in caz ca nu iti e familiar termenul, inseamna male/male (gay romance), deci inteleg nu e pe gustul tuturor.
la fel este si cazul Liviei si Andreei, dar Livia are si un romance traditional (hetero) XD Mergi la linkul din semnatura ei si ai sa-l vezi.
Suntem fete rele , ce sa mai LOL
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Ok, I've done it. Mi-am ales un promt pe Goodreads. It's gonna be good (I hope). D/S and possibly aN one nighter so I can go as far as I want to. Oh yea, it will be very good.


:drool
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
vreo 11.000 cred. m-am limitat la una mai scurta de frica sa nu pierd inspiratia. mi-a parut rau ca n-am dezvoltat-o dup-aia.
De data asta, am hotarat sa nu ma grabesc. dar nici sa stau prea mult nu-i bn. numai ca am mult research de facut.
m-am hot sa scriu despre asistenti la urgente. se potriveste cel mai bine cu promptul, dar o sa am al naibi de mult de studiat LOL
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
11k? Wow, si eu care ma gandeam la vreo 5 k. :(

Andra, te-ar interesa un beta swap pt promptul asta? A sort of I check yours and you check mine?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
nu e limita de cuvinte. poti sa scrii cate vrei. eu am scris cat am simtit nevoia. au fost o groaza de povestioare in jurul a 5k.
Evident ca ma intereseaza. La mine o sa dureze mai mult, dar abia astept sa ti-o citesc pe a ta XD