What!? No Romanian thread?

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Multumesc, fetelor! :)

Editura este Less than three press. e o editura de care sunt indragostita, mainly pentru ca este proprietatea Megan Derr, care e una din autoarele mele favorite, secondly pentru ca au coperte super faine, thirdly pentru ca publica povesti foarte cute, care chiar se potrivesc cu felul meu de a scrie In plus, mi-au raspuns la mail intr-o saptamana jumate, mi-au ecomandat sa rescriu un capitol si dupa ce l-am rescris, a doua zi imediat mi-au trimis contractul. mi s-a parut dovada de profrsionalism ca sunt asa prompti.
pe acest forum nu e criticata, dar nici nu vorbeste multa lume despre ea, deci e cam tacere. in schimb e si o editura mica, deci nu ma sperietare tacerea.
Toate clauzele incluse in contract mi s-au parut foarte corecte. m-a uimit doar acest termen de 6 ani deoarece de regula e-bookurile se publica pe 3 ani, cel mult 4.
Azi le-am trimis un mail si am cerut sa se mai includa unele clauze privitoare la editare si la cazul in care cartea nu se vinde. sper sa-mi raspunda pozitiv.
voi cum ati trimis contractele? le-ati semnat si le-ati scanat sau le-ati trimis prin posta inapoi?

Doamne, inca nu-mi vine sa cred ca e adevarat...


Update : mi-a raspuns in doua ore. si a zis ca e de acord cu orice schimbare la contract. O_O amazing
 
Last edited:

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Inca o data feicitari, andra. Din pacate nu am auzit de ei, dar asta poate fi si un lucru bun (nimic de criticat & so on), dar o sa intru sa vad si eu despre ce e vorba cand ajung acasa.
De curiozitate...cum platesc? Quarterly sau monthly? Check sau Paypal?

Daca nu ma insel a mea pe 5 ani, dar va trebui sa ma mai uit o data pe contract sa iti spun sigur. Deh, batranetile astea...:tongue
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
lol ai grija. ia ginko biloba din ala.
platesc quarterly. banuiesc ca oaypal. inca nu am discutat despre asta. tre sa-mi iau si card ca mi le-am anulat pe cele vechi fiindca plateam prea mult la banca. nici nu stiu care era faza cu platitul la banci. eu crezusem ca cu card nu platesti nimica decat cand ti-l faci si cand il anulezi:Shrug:
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
LT3 Press arata ok, nu pot spune ca ii stiu, but then again citesc mai activ scrieri de la putine edituri, daca stau sa ma gandesc, iar m/m de baza de la Dreamspinner, Carina sau, mai rar, Bold Strokes. Ocazional am mai citit si de la alte edituri, dar foarte ocazional, lol.

Fiind o editura mai micuta se justifica cred eu termenul mai lung pt drepturi, vor sa investeasca in ce scriitori au si sa se aplece cu mai mare atentie asupra fiecaruia, cred eu. Si faptul ca se poarta ca niste fiinte umane si de bun simt arata ca inca nu au uitat ca interactioneaza tot cu oameni, deci semnele par bune.
Eu zic ca daca era ceva de rau de zis, aparea oricum, faptul ca nu e ceva de rau aparut inseamna ca nu sunt super populari dar clar nici de rau augur. Stiti cum e aia cu vestile rele, am fi auzit daca era ceva dramatic.

Deci, Andra, baga mare, iti urez maxim succes si sa mearga bine colaborarea! Felicitari inca o data! Si abia astept sa te vad cu numele pe coperta :D Sa-mi zici cand o publici, sa-i facem un book spotlight sau ceva pe blog, cool? A trecut prea mult timp de cand nu am mai scris despre un m/m, trebuie sa ma concentez un pic si sa reiau obiceiul :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Aww! Mersi mult Livia. Te anunt indata ce se publica :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Una calda, alta rece.
am avut doi catei bolnavi, iar unul din ei mi-a murit azi. era fetita si era preferata mea. Simt ca mi-a murit juma de suflet.
Va avertizez pe toti, nu lasati de pe azi pe maine vaccinul. sa-i vaccinati cat puteti de reprede ca altfel patiti ca mine. daca o vaccinam, azi ar fi fost in viata si nu s-ar fi chinuit.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Oh, nici nu-ti imaginezi, Livia. adica, sper ca nu. sper ca nu ti s-a intamplat niciodata. Pentru mine e al cincilea animalut care-mi moare, daca nu pun la socoteala si pisicutii pe care mi i-a fatat si mi i-a abandonat o mata si curte si pe care i-am ingropat dupa ce i-am ingrijit 3 zile. cred ca e un blestem la mine.
dar cel mai mult o regret pe asta pentru ca era cel mai loial si mai cuminte catel pe care l-am avut vreodata. e foarte dureros cand vezi fiinte nevinovate cum se chinuie.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Nu-mi imaginez, din pacate mi s-a intamplat. Mi-a murit un catel in casa pt ca era prea mic pt vaccin, si s-a chinuit 3 zile cu varsaturi si etc, am murit de 1000 de ori pe langa el. Era asa mic si cumintel si dragut...oribil sa privesti cum se chinuie, cu toti veterinarii si spanacii lor degeaba.

Din pacate, daca ai obiceiul 'salvarii de animale' e inevitabil sa si moara dintre ele, mi-au murit si mie si pisicuti abandonati de mama pe care i-am crescut eu cateva zile dar nu au supravietuit toti, inca una a murit de rinichi dupa cure interminabile de vitamine si etc, ce sa zic, am avut parte si de d'astea. Si de fiecare data dupa un deces am luat o pauza de cateva luni fara animale in casa, dar apoi logic ca dau peste un pisicel pe o alee undeva si nu-l pot lasa de izbeliste.

Drept urmare acum am 4 pisoi, unul mai bezmetic decat celalalt. Si nu te mint, sunt terorizata de fiecare data cand macar stranuta unul dintre ei.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Vai, andra, imi pare atat de rau. *hugs* Macar te poti gandi ca ai facut tot ce se putea si ca a avut o viata buna la tine, oricat de scurta a fost, in ciuda bolii.

Ca si voi si eu am obiceiul salvarii animalutelor "amarate". Pana acum am salvat un pui de vrabie, o mierla, un soim (care n-a supravietuit), doi gugustiuci, un iepure si un pui de pisica atat de mic ca nu avea nici ochi (nici asta n-a scapat dar poate pentru ca nu stiam prea bine ce fac pe atunci). Prin salvat in cazul asta ma refer la pui prea mici ca sa manance singuri. Cu uni am avut succes, cu unii nu. La asta se adauga si un sir luuung de perusi, care nici nu e cazul sa mentionez, nu au o durata de viata prea lunga. Acum am doua pisicute, salvate si ele, desi stiau sa manance singure cand le-am luat si probabil am sa ma mai captusesc cu niste pisici de la tara.

PS sorry de typos dar sunt pe telefon si touchscreenul ala e oribil pt posturile lungi.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Multumesc mult, fetelor. m-ati facut sa ma simt mai bine. eu nu prea am obiceiul sa adun maidanezi, va sun sincer, dar se lipesc ei de mine. in schimb toate animalutele pe care le-am avut au fost primite sau s-au aciuat ele pe la casa mea si nu ma lasa inima sa le gonesc. am ajuns la doua concluzii - maidanezii, de obicei, n-au noroc de cand se nasc, air animalele primite n-au noroc decat daca cel care ti le da, le da din toata inima.
azi am dat peste un cabinet veterinar ccare trimite personal la domiciliu, chiar si in week-end. le-am povestit despre ce e vorba si o sa vina sa-mi injecteze catelusa care a ramas in viata.
va doresc sanatate multa la pisicute.

in rest cum mai e cu scrisul?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
in caz ca va intrebati, mi-am schimbat usernameul, dar raman aceeasi LOL
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Oh, mie-mi place iarna.Urasc frigul, ce-i drept, dar ador Craciunul si anul nou, si-apoi vine si ziua mea si a lui taik-miu. Suntem in continua sarbatoare iarna.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, nici mie nu-mi place iarna. Adica, ideea de iarna e cool, dar daca ninge si tre sa ajung eu undeva cu galosii molfaind prin zoaie...meh, isi cam pierde din poezie, you know? E misto de vazut pe geam asa, ce sa zic. Si imi place partea cu Craciunul, decoratul (sunt usor maniaca la capitol, lol!), instalatia aia aprinsa intr-o camera unde nu mai e nici o alta lumina. Asta e misto. Daca as avea zi de nastere sau de nume prin perioada aia ar fi si mai misto, dar eu sunt floare de mai, lol, deci cu frigul nu ma pup prea bine :D

Cu scrisul merge bine, eu una bag carbuni la proiectul YA ca mi-am promis sa-l termin pana in decembrie si sa incep sa caut agenti din ianuarie maybe. Mai am de scris vreo 2 sau 3 capitole asa, vreo 10k cuvinte cred. Stiu deja ce sa va intampla in ele si etc. Sigur, asta e first draft, deci macar o runda de editari de continut si copyediting vor urma, daca nu mai multe. Meh.

Restul cum stati? Proiecte noi, evolutii la cele mai vechi? Sunt in mare priza, se vede nu? lol.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Buna dimineata, Livia. Eu am ziua de nastere (23 dec) si onomastica in iarna (Sf Andrei), asa ca pentru mine sarbatorile incep pe 30 noiembrie. Din pacate, sa fii nascut atat de aproape de Craciun nu e asa o mare sfaraiala, ca e cam greu sa-ti serbezi ziua de nastere. Nu de alta, dar nu vine nimeni, ca toti sunt fie super ocupati cu pregatirile proprii, fie plecati. Si da, in fiecare an imi doresc sa ninga de ziua mea. :D

In ceea ce priveste lucrul, am dead line pe 14 noiembrie pentru terminat manuscrisul asta si sunt cam la limita. Doua ture de edits, eventual dat la bata reading si inca o tura de corecturi, si sper sa reusesc sa il submit pana in Sarbartori.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Moa, esti nascuta pe 23 dec? Prea tare! Mda, inteleg ce spui. Eu sufar de sindromul zilei de nastere si de nume in aceeasi zi, deci o singura runda de sarbatoreala si cadouri. Mereu am insistat ca nu-i corect, lol, dar nah, daca esti nascut intr-o zi cu sfinti gen Contantin si Elena e clar ca te va si chema asa. Puteau sa-mi puna un al doilea nume tot de sfant dar eu zic sa bage ceva roman, gen. Lol. Oricum eu zic ca oricand si oricum ni le servam, important e sa fim cu cei dragi si sa ne simtim bine. Restul sunt detalii.

Moah, mare spor la lucru deci! Treaba asta cu deadlineuri imi cam de fiori, adica... ma tem de ideea ca n-o sa pot vreodata sa fac ceva la termen. Pana si cand m-am nascut am intarziat o zi pana sa inceapa travaliul si 12 ore pana sa ma ivesc :))
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
LOL Livia, esti haioasa rau.
Hai sama laud si eu. Serbez Sf Andrei la fel ca tine, Andreea :p iar ziua mea e pe 25 ianuarie. Sunt varsator.

Eu ador deadlinurile. Cred ca nu pot sa lucrez sau sa invat decat daca sunt sub presiunea stresului ca altfel dorm pe coada.Uite acuma nu am nici un fel de inspiratie. Dupa ce-am scapat de stresul cu query letters si negocierile la contract, parca sunt lesinata. Sau mai degraba mi-a lesinat muza :D Am inceput un WIP gen urban fantasy dar ma misc slabut...

App Adreea, am intrat intr-un critique group numai cu scriitori M/M. Vrei sa-ti trimit linkul sa ni te alaturi? Suntem 10 deocamdata si majoritatea sunt chiar autori consacrati.