What!? No Romanian thread?

SaraP

You can't forget those you've loved
Super Member
Registered
Joined
Feb 4, 2010
Messages
16,280
Reaction score
6,859
Location
Here, there, everywhere.
:hi: How are you my fave Romanian peeps doing? Spring show itself in your neck of the woods yet? :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Hi Sara!! XD We thought spring was coming, but then, all of a sudden, it got cold again. All over the country. Can't wait for it to be over :D
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Hey Sara, glad to have you here. Stop by more often, we missed you. :Hug2: How are things in your neck of the wood?

What spring? I freezed all over from the subway station to work. Seven minutes walk. Five if I hurry. I had to do what I haven't done the entire winter - pulled my hood up in a futile attempt to stay away from the cold.

Andra, nu am terminat inca promptul pentru goodreads, dar am terminat, in sfarsit, cartea la care lucram. Trebuia sa fie undeva la 20-25k iar in acest moment are putin peste 40k. Cand o sa termin cu edits-uile o sa aiba probabil undeva la 45-50k. Stiu ca ar trebui sa tai la corecturi, nu sa adaugi cum fac eu, dar la mine se pare ca nu a ajuns memo-ul.

Voi ce mai ziceti?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Yes, It's freezing. And my heating machine system thingy (excuse my English. I'm too lazy to search the proper term) just died last night. We almost exploded. Thank God my dad unplugged it in time.
We're freezing and a new machine costs 5000 ron. T_T

Andreea, am fost in Bucuresti, dar n-am avut timp de nimic. Am vut si-acolo ghinioane. Incep sa cred ca ne-a facut cineva farmece LOL
Oh, felciitari! Si eu ma chiunui sa-mi schimb stilul si sa scriu mai putin sumar ca inainte.
Azi dim am inceput povestioara pentru grup. Sper sa imi vina inspiratia, pentru ca mi-e teama ca deocamdata scriu dupa ureche. Adica, intr-un cuvant popular: varza.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Nu e de sumar sau nu, cat de tot felul de chestiute pe care vreau sa le schimb/adaug. Mai am de adaugat vreo 3 scene, daca nu 4, dar nu sunt atat de mari, de asta si ziceam inca vreo 5k.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
la mine e de sumar. in sensul ca trec foarte repede peste anumite scene, le scriu prea schematic. banuiesc ca e din cauza firii mele lenese XD
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Bine, ma stiu pe mine, deci sunt sanse ca cele 5k sa se transforme in 20, dar sper totusi ca nu e cazul. :(
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Spor la treaba, fetele! Eu ma lupt cu un MS sa il trimit la editoare, cel pe care il voi publica self-pub. Fingers crossed, right? Eheh...
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Sarumana, fetele!

Am o problema d'aia de book-geek, lol. Am 4 ARC-uri pe care mor sa le citesc, toate de autoare care imi plac de mor, si sar ca o curca ametita ca nush pe care sa o citesc mai repede. Si desi tre sa finalizez MS ala, tot nu apuc. E o boala grea asta, nu e usor sa fi bookaholic.
Acu ziceti voi, intre Katie McGarry, Jacquelyn Frank, Kady Cross si Jamie McGuirre cum sa aleg eu? Si nu mai zic ca mai am vreo alte 3 ARC-rui, din care 1 iar de o autoate care imi place de mor.
Sa-mi inchida cineva contu pe NetGalley, imi fac rau singura cu el, haha.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Spre rusinea mea, n-am citit nimic de nici una din ele, dar te inteleg. Nu cred ca as putea trai fara carti. De foarte multe ori am fost pusa in situtia sa renunta la alte chestii pe care ar fi trebuit sa le fac doar ca sa citesc o carte. Cum ar fi sa invat pt admiterea la liceu cand eu eram ocupata sa citesc Shogun-ul (cu o zi inainte de examen). Am ajuns sa imi folosesc pauza de masa de la munca sa citesc.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
ah, super, Liv. Nu le-am citit pe autoarele astea, dar am auzit numai laude despre ele. mai ales ultimele doua. daca nu ma insel, au iesit si la noi cartile lor. Parca ale lui Kady Cross imi sunt cunoscute. Le-oi vi vazut pe vreun raft.
A trecut cam multisor de cand nu m-am ami atins de o carte het.
Dar, chiar inteleg problema asta cu cititul. Am promis sa fiu beta pentru cineva si in loc sa-i citesc manuscrisul m-a pus naibii sa ma apuc de un roman. Acuma nu mai pot sa-l las din mana, desi imi reprosez intr-una sa ma pun pe "treaba". e super nasol cand vrei sa citesti mai multe deodata si nu reusesti sa acorzi prioritate tuturor XD the story of my life.
 
Last edited:

Dany C.

Dany C.
Registered
Joined
Mar 8, 2013
Messages
13
Reaction score
1
Location
Bucharest
Buna, fetelor! Am fost racita pana duminica dar printre putinele lucruri pe care le-am facut in perioada asta a fost sa va citesc raspunsurile. Multumesc. :) Acuma ma ocup de trimiterea celor 3 paginute. Tie, ShaylaMist, pe mail cum mi-ai indicat, iar tie Andreea, presupun ca este o optiune aici. Dati reply cu parerea cand aveti timp, chiar nu vreau sa fie o corvoada.
M-ati intrebat de gen si nu stiam ce sa va raspund. E mai usor sa va spun ce nu scriu. Nu scriu Young Adult, nu scriu fantastic, nu scriu SF, nu scriu nici erotic (desi am niste faze in cartea asta ca mi-e si rusine). Singurul lucru care-mi vine in minte e ca scriu ... romane. :D Cred ca genul in care as vrea sa ma incadrez eu se numeste 'literar'.
"M/M" Hihihi ... Am crezut ca-nseamna ceva de manuscris. Dar am gasit cartea lui Liv, cred, in care am vazut despre ce era vorba.
Am si eu o intrebare: cum de v-a venit ideea sa scrieti carti despre asta?
Eu n-am niciun prieten gay, nu prea sunt la curent cu viata lor, dar nici n-as putea scrie pentru ca probabil gay-ul meu brunet cu ochi albastri s-ar indragosti de ... o femeie la jumatatea romanului si n-ar mai fi bine.
Va pup. O zi buna!
 

Dany C.

Dany C.
Registered
Joined
Mar 8, 2013
Messages
13
Reaction score
1
Location
Bucharest
Se pare ca nu exista optiunea sa trimiti si un fisier odata cu mesajul. Andreea, tu ai mai primit asa ceva sau ti-l pot da in corpul mesajului?
(O fi sigur, n-o fi sigur ...) Sau ai cumva o adresa de mail? Mersi!
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, sigur le-ai vazut cel putin pe Goodreads. Sunt autoare de YA, NA sau A PNR/steampunk.

Dany, asta e o intrebare pe care mi-au pus-o si ai mei (mai ales referitor la scenele de smex care sunt explicite si kinky, lol). Cum pot sa scriu m/m daca nici macar nu cunosc personal o persoana gay (si nu cunosc, btw, sau macar nu sunt out of the closet enough for me to know, lol). In primul rand citim m/m, deci suntem familiarizate cu genul, in al doilea rand facem munca de cercetare (intelegi de aici ce vrei, lol).
Pt mine cel putin mi-e tot una sa scriu despre un cuplu m/m, f/f sau m/f. Detaliile 'tehnice' ale scenelor de cuplu le vad ca pt acel cuplu, iar restul e munca de construire a personajului just the same.

Btw, ai mei au dezoltat un fetsih din a verifica rangul pe Amazon, daca mai e bestseller pe AllRomanceEbooks, daca e in primele 10 pe DSP in categoriile sale... m-au innebunit, verifica zilnic recenzii pe Amazon, pe Goodreads. Eu nici nu tre sa ma obosesc sa ma uit, imi fac ei update-uri periodic :ROFL:
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Daniela, ti-am dat adresa de mail in rep points.

Ca tot suntem la capitolul asta,Livia, check your rep points too. :p

Si ca sa nu fim mai prejos, andra si tu.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Dany, eu una am inceput cu manga. Sunt mare fana a culturii japoneze, si am dat peste manga shounen-ai /yaoi (cu baieti gay) - echivalentul lesbi se cheama shoujo-ai. apoi am dat peste original-fic (povestioare scrise de iubitori ai genului) si pe un crunchyroll, din intamplare, am cunoscut o romanca autoare de romane M/M, care mi-a facut cunostinta cu lumea romanelor din genul asta. Am inceput sa citesc si asa m-am pus pe scris.
Am si cunostinte gay de pe goodreads si aarinfantasy, dar nu vb despre viata lor intima LOL Ba chiar prin absolute write am cunoscut o fata care e transexuala (adica prefera sa fie considerata barbat) si este o persoana deoasebita. oamenii sunt oameni, indiferent ce preferinte sexuale au sau cum se simt pe dinauntru. tocmai de aia iubesc genul in care scriu, pentru ca vreau sa cred intr-o lume in care toti suntem egali. asa este corect.

@Livia - parintii tai sunt bestiali.
chiar scrisesem pe blog (cred) ca maik-mea n-are curajul sa pronunte cuvantul "gay"/"homo" . Le spune "oameni din aia" LOL

Andreea, ms mult pentru rep. *mwah*
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Rep points-urile sunt puncte de reputatie primite de la cei de pe aw, diverse comentarii pe privat. Le poti verifica aparasand pe "user CP" in bara albastra a site-ului si scroll down.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
lol! foarte tare! n-am mai vb cu ea de cativa ani, sincer. Dar ea mi-a facut cunostinta cu genul si mi-a trezit interesul pentru scris. poate ar trebui sa-i scriu sa-i dau de stire LOL