What!? No Romanian thread?

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Mda, din pacate asa e cam peste tot in tarisoara noastra by large. Sigh. Tot raul spre bine, right? Daca munceam pe undeva nu cred ca ma apucam ever de scris serios, desi e singura chestie la care am visat ever. Sa fim optimiste :)
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Fetele sunt puse pe treaba vad :D

Eu m-am ocupat de blog si de invatat in ultimul timp, nimic iesit din comun. Si mult citit.

Ah, si sper ca v-ati bucurat de Paste! :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Buna, Eddy. Da. Pastele a fost frumos, in sensul ca am lenevit la greu. La tine cum a fost?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
eu m-am saturat sa vb singura asa ca am asteptat sa mai initieze si altii conversatia. Ce faceti, fratilor?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
I'm back!!! :D

Am luat o mica pauza de la internet cat am terminat ms-ul, dar acum m-am intors, cel putin pana la urmatoarea pauza. :))

Voi ce faceti? Cum merg vanzarile? Ceva carti noi?
Planuri de vacanta, una, alta?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, vine, vine Iulieeee :D Ma rog, mai e ceva, but still :D Freaking out yet? Eu sunt totally la freaking out pt Iunie si Iulie.

Andreea, wb! Cum a mers cu MS-ul, smooth sailing? :D Esti mareata ca poti lua pauze de net, eu nu ma indur. Cea mai radicala tactica e sa scriu la laptop si sa nu-l am conectat la net, lol! That's the best I can do *sigh*
Vacanta? Vara asta prestez tururi virtuale de carti (pt 2 titluri, primele doua m/f) pana prin August, gen. Cand probabil vor incepe editarile la a doua nuvela DSP. Deci vacanta asta e pe sistemul munca munca, munca munca. Si sunt totalmente in stadiu de freaking out in legatura cu aceste 2 titluri, desigur.

On the upside, saptamana trecuta mi-a venit prin posta ITIN-ul si azi trimit w8 -ul DSP-ului, si Amazonului pt activitatea de self-pub. Ma bucur ca e mers totul smoothly si l-am primit din prima, am citit despre autori care au trimis si de 3 ori acte si etc pana sa reuseasca. A mers usor, first try. Sigur, tre sa-mi vina si pasaportul inapoi acum, il astept si pe el. Actele se trimit inapoi dupa ce se trimite ITIN-ul, nu ca mi-ar trebui la ceva pasaportul dar nah, sa fie.
In caz ca vreti sa obtineti un ITIN, recomand treaba cu pasaportul, merge cel mai usor si in general din prima, pe cand cu alte acte sunt aproape mereu probleme.

Am niste emotii cu una din edituri, e un pic in schimbare si logic ca mi-e cam teama de ce se va intampla. E totusi noua, are aproape un an, desi e un imprint al unei companii mari. Am vazut niste comentarii de autori nemultumiti, ca nu li se raspunde prompt la emailuri, ca nu i-a sustinut destul editura cu marketing si nu prea au avut vanzari... Ma rog, eu sunt de principiu ca faci tu tot ce poti pt marketingul tau, nu astepti sa vezi ce face editura. Pt editura tu esti unul din shpe mii, pt tine esti The One deci tre sa faci tot ce poti pt tine si MS tau.
Eu pana acum am avut doar experiente placute cu editura asta, imi raspund la mailuri in maxim cateva ore, au fost foarte deschisi la ideile mele OCD despre una alta. Sigur, asta poate sa fie si pt ca au vazut ca ma implic eu mult in treaba asta deci se simt cumva stimulati sa fie si ei prompti? M-au si felicitat ca sunt foarte on top of things... cre'ca i-am terorizat, lol. Dar pana acum totul a fost bine... Titlul iese pe 24, deci suntem abia la inceput ce-i drept.
Ma rog, sper sa mearga totul bine. *crosses fingers* Nu regret ca am semnat cu ei, dar e un risc sa mergi cu un imprint sau o editura mai proaspata ie sub 2 ani de activitate. Dar uneori tre sa iti asumi niste riscuri altfel nu vei avea nici sansa de a castiga ceva, right? :Shrug:
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Felicitari pt ITIN. Cand te-a costat cu totul?

Cat despre lansare (i) iti tin pumnii. Stiu cat de stresant este.

Manuscrisul a mers bine, in cele din urma. Sunt multumita de ce a iesit, dar, de, sper sa le placa si celor de la editura. :)) Acum m-am apucat de a doua carte din serie, si cum am un clifhanger la sfarsitul ei va trebui sa trimit si cartea a 3a impreuna cu a doua (house rules) sau sa schimb un pic finalul celei de a 2a.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Pai, Andreea, m-a costat asa: prima chestie, a trebuit sa-mi fac pasaport (nu aveam). Deci 324 lei acolo parca sa zic. Apoi trimisul prin posta al formului cu pasaportul, iar asta a fost crek vreo 20 lei rotunjit (in sus, lol), nu mai stiu exact suma 17 18 sau ceva. Si asta a fost tot.
Iti trimit ei inapoi ITIN-ul si actele pe banii lor.
Si apoi il comunici editurilor care il vor, unele accepta formularul w-8BEN completat si scanat (DSP, de exemplu), altele vor cere sa trimiti formularul prin posta (nu e editura, dar Amazonul asa vrea). Deci mai platesti o data aia 15-20 lei la trimis prin posta pt fiecare formular.

Sarumana, it's nerve wrecking.

Da, teama de ce va zice editura e stapana, lol. Crek treci prin ea oricate titluri ai fi publicat, nu? Hmmm, interesanta treaba ci cliffhanger-ul. Eu lucrez la ceva ce va fi cred o trilogie, si e interesant sa aud ideea asta cu cliffhangerul. E politica de editura deci fiecare are altele, probabil, dar e bine sa ai in vedere ca exista posibilitatea sa lucrezi rapid la urmatoarea daca una din ele are un cliffhanger la sfarsit. Scary, lol :D
Si ce faci, abandonezi cliffhangerul sau bagi si a 3-a?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Inca nu stiu, ca sa fiu sincera, o sa vad probabil la fata locului. Cum se ocntureaza povestea, etc. De ce mi-e mie mai frica e sa nu imi zica cumva, "okay publicam cartea, dar vrem intr-o luna si urmatoarea carte", ca m-au terminat. :ROFL:

Trebuie sa-mi scot si eu ITIN-ul. :( Ai trimis prin curier sau prin posta? Mai stii ce acte iti trebuie?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Da, ideea de deadline la scris ma terifiaza si pe mine. La editari nu, si asa ma misc super rapid la editari. Procesul creativ insa e mai greu de grabit... Sper sa fie totul bine sa nu iti dea vreo veste bomba *hugs*

Pentru ITIN, actele au fost asa:
- formularul w7 completat de mine cu datele personale (scris de mana si conform instructiunilor de pe siteul IRS; iti dau instructiuni la fiecare pas, sunt clare si usor de urmarit)
- scrisoare cu antet si toate datele relevante de la editura (la mine a fost DSP) care sa afirme ca tu - numele legal si asa cum iti apare in contracte - publici cu ei si va urma sa incasezi/ai incasat royalties in anul fiscal X, iar scrisoare asta adevereste aspectele mai sus mentionate. Zi-le de scrisoare si pt ce iti trebuie, ar trebui sa stie (sau se se informeze) si sa iti trimita un PDF de exemplu semnat de responsabilul legal al editurii in cauza. Unii autori au primit inapoi plicul cu actele pt ca nu a fost completa sau clara scrisoarea asta, deci e important sa fie facuta bine. Are maxin 3 randuri de text, nu e o filosofie, dar tre sa fie antetul companiei si semnatura wet ink a responsabilului lor legal. Tu poti sa o printezi si sa o trimiti asa cand depui actele, nu e o problema.
- pasaportul in original (la tot ce vrei sa faci copii legalizate vei avea probleme, ei cer copii legalizate eliberate de institutia emitatoare - la noi nu se fac, sau sa treci de exemplu cu pasaportul pe la Ambasada SUA din tara si sa iti verifice ei copiile legalizate sau ceva asa - nu m-a interesat pt ca nu ma apucam sa fac 3 ore pana in Bucuresti pt a ma invarti ametita p'acolo cine stie cat pt varianta asta.) Daca nu vrei sa trimiti pasaport, e un intreg arsenal de acte la care, in combinati de cate 2 sau mai multe, tre sa ai copii legalizate si nu de simplu notar, cere informatii mai bine la ambasada SUA ca esti in Bucuresti, si crek ei vor stii sa-ti zica ce si cum pt varianta asta.
Eu am ales varianta cea mai simpla si mai sigura (in sensul de a nu mi refuza aplicatia si a mi se cere mai multe informatii) si am trimis pasaportul valabil in original prin posta. Daca esti reticenta, iti inteleg reticenta, si eu am fost, dar asta e cea mai clean version si eu am mers pe ea. Eu nefiind din Bucuresti nu puteam sa merg sa intreb pe la ambasada, de exemplu, de alte optiuni, dar as fi facut asta daca imi era mai accesibila varianta.

Asadar, cu scrisoarea de la editura, w7 completat conform instructiunilor, si pasaportul m-am dus la posta, le-am bagat int-un plic, am scris adresa aia de Austin care apare pe pagina IRS-ului la care ti-am dat link mai sus, si am trimis scrisoarea recomandata. Tipa de la posta mi-a zis ca nu erau optiuni suplimentare. Asta era in Aprilie cam pe 15. Scrisoarea cu ITIN-ul trimisa de IRS a venit la mine in primele zile din Iunie, iar termenul precizat de ei e cam de 60 de zile pt eliberari. Actele originale pe care le-ai trimis la aplication ti le trimit ei inapoi prin posta in interval de nush cat de la eliberarea ITIN-ului, daca trimiti copii legalizate nu se returneaza.

Si gata, asta e tot. Toata agitatia asta pt un sir de cifre, lol, pe care mai nou tre sa-l reconfirmam sau primim altul nou din 5 in 5 ani, politica noua a IRS-ului. Nu ma intreba cum, nu m-am interesat, o voi face peste vreo 4 ani. Pana atunci cine stie ce si cum mai schimba.
Ce e cert, te poti baza pe IRS sa iti dea instructiuni detaliate si foarte clare pt orice tre sa faci. De'asta imi plac mie americanii, iti dau instructiuni de 6 pagini cum sa completezi un formular de 1 pagina. :D

Dupa ce ai ITIN-ul, vei completa cu el formular w-8BEN, tot o pagina, pe care il trimiti editurii. Eu iti dau si linkul cu instructiuni pt Amazon KDP, pt ca ai pe pagina asta toate linkuri si niste exemple de w-8BEN completat ca sa te orientezi cum arata. La partea de date seamana cu w7 deci te poti orienta asa, ochiometric. Dar citeste instructiunile pt w7 sa fi sigura ca e totul ok pe formular inainte sa trimiti.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Of, ce treaba complicata. mi-s famce si eu ITIN, dr v spun sincer, mi-e rusine sa abordez editura. Silly, nu? Purt si simplu, nu vreau sa par nerecunosctore sau nesimtita. Stiu ca e absurd, dar sunt inca newbie.

Liv, ghici ce carte am inceput acum? *kukukuh* Finally, after un secol :p

N-am emotii cu lansarea. Sefa mi-a pregatit un blog tour. Am de scris 5 posturi unice despre carte mea si asta gasesc mai obositor ca scrisul pt ca e o carte prea scurta si nu prea e nimic de zis.
Cat descpre scris, nush de ce sa ma apuc intai. am atatea incepute si toate imi fac cu ochiul.

Felicitari ca ai terminat, Andreea. Keep up the good work!
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hai mai Andra, cum sa-ti fie rusine? Nu esti nerecunoscatoare nici nesimtita daca faci toate formele sa fie totul legal si corect pt taxele pe care le datorezi statului tau sau al altora. Tu pierzi banii pt taxe din drepturile tale de autor, e un pic invers chiar. E nesimtit cine nu te lasa sa platesti decat atat cat e stabilit prin tratele internationale, daca vrei sa pui lucrurile in perspectiva. Diferenta aia de impozit pe venit pe care ti-l aplica Statele, de la 10 cat ar trebui sa platesti cu ITIN pana la 30 cat platesti fara, oricum nu ramane la editura sau ceva, ci ii dau IRS-ului la final de an. Nici macar nu zici ca ii lasi ciubuc editurii, ci statului american. Eu zic ca ala 10% cat iti iau ei e destul pt ca faci afaceri cu statul lor, nu tre sa le lasi chiar 30%. Parerea mea. Tu muncesti pt banii astia, iar 30% e mult, zic eu. In mod corect privind problema, asta nu e o treaba intre tine si editura de fapt, ci intre tine si IRS.

Si stiti vorba lor despre asta nu? You can't escape death and taxes, deci... :)

P.S.: Have fun with the read :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Ai dreptate. asa m-am gandit si eu . O sa incerc sa-mi fac curaj saptamana asta sa le trimit mail, dar nu vreau sa incep de marti. :p
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Eu o sa le trimit mail dupa ce imi spun daca vor cartea noua. :D

In alta ordine de idei, relativ, trimestul asta s-au vandut mult mai multe exemplare decat trimestrul trecut. Ma intreb de ce....
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, lol, si eu am chestia cu ziua de marti :D Go for it, girl.

Andreea, si eu as face la fel :D In legatura cu vanzarile, din cate stiu din studii de piata si etc, momentele de vanzari foarte mari sunt in perioada sarbatorilor de iarna (adesea cele mai mari din cele 4 trimestre, daca la ele ne raportam), si apoi cele din al doilea. Primul trimestru e cel de dupa sarbatori (deci avem bani mai putini pt shopping de leisure cum sunt cartile, tocmai ce am cheltuit maret de sarbatori), iar al treilea e cel dinainte de sarbatori (unii incep sa stranga punga avand deja in cap ca vin sarbatorile si le trebuie bani mai multi pt shopping atunci). Deci, teoretic vorbind, cele mai mari sanse de vanzari mai mari sunt in trimestrele 2 si 4. :D Dealtfel, aceste trimestre coincid si cu perioadele in care, statistic vorbind, majoritatea oamenilor au o forma sau alta de concediu ie timp liber. Sunt asadar predispusi cei care sunt cititori sa cumpere mai multe carti in aceasta perioada.
Sigur, de la aceste reguli by large de comportament al cumparatorilor se adauga factori gen 'bestseller' care va avea un comportament un pic diferit, cunoscand in general variatiuni mai mici intre intervalele de referinta.
Se vede ca's sociolog rau la fazele astea, nu? :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
XD a venit vara, de-aia. stii ca eu am constatat chiar din proprie experienta ca sunt mai predispusa spre carti cu shifters si vampiri si carti cu menge cand vine vremea calda.
saptamana trecut chiar am avut o obsesie cu threesomes. am citit cu disperare trei carti desi aveam o groaza de alte chestii de facut, dar nu m-am lasat. inca n-m iesit total din stadiul ala, dar nu mai gasesc carti de menage pe gusturile mele. LOL
mi-am tot promis sa scriu un daca tot nu gasesc pe piata, dar nu pre-mi iese. tentativele mele au ramas la stadiul de simple tentative.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Tot chestie de comportament previzibil, in fact :D Vara se acutizeaza starile de exaltare, ie marile placeri, marile temeri, marile angoase. Ceea ce inseamna ca vara publicul general este mai dornic de senzatii tari, de relatii palpitante, dar este si mai susceptibil la depresie (si sinucidere, de exemplu, stiati ca statistic vorbind cele mai multe sinucideri au loc vara?).

Cred ca e mult menage pe la Siren, Silver Publishing, si cred ca sunt si alte edituri care au o categorie speciala pt menage :D Sau voiai sa zici menage MxMxM nu generally speaking?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
MMM of course. just the thought of female parts gives me shivers LOL num. MMM bune nu-s multe. Maj sunt cu shifters si instant love. N-am nimic cu nici una, dar combinate cu toata treaba cu matingul imi fac alergie. depinde si de autor, evident.
Voi ce cravings aveti vara?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Vara am cravings pt mutat in Siberia, lol, si cam atat. Nu am highs and lows vara/iarna, eu am cravings all through the year, every month, every day :D Noroc ca mi le multumesc usor, ma tine cate o pofta de ceva anume cam o zi. Daca azi am avut chef de ceva si n-am avut la indemana, maine s-a dus. Acum ori niciodata, lol.

In ER (erotic romance) sau E (erotica) nu prea face diferenta pt mine ce maruntaie sunt implicate. Daca autorul construieste bine atmosfera and the stuff is hot, mi-e tot una sincer. Mai mult am cravings pt steampunk, de exemplu, sau paranormal, sci-fi, sau contemporan - that kinna thing. Sau pt ceva nou de un autor sau altul, poate.

Azi de exemplu mi-e pofta de niste hot stuff, am un ARC pt Flesh Cartel #8 poate il citesc pe ala. Noroc ca astea sunt scurte si iti mutlumesti the craving quickly, lol. Sper sa-mi placa mai mult decat precedenta, seria asta mi s-a parut geniala la inceput dar acum nuj, taraganeaza, s-a plafonat parca si usor usor imi pierd gustul pt ea, sadly.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
mi-am tot promis sa scriu un daca tot nu gasesc pe piata, dar nu pre-mi iese. tentativele mele au ramas la stadiul de simple tentative.

Seria mea noua e un menaj si, ca sa ma leg de urmatorul tau post, desi e paranormal, nu e instant love. :D De fapt, chiar dimpotriva. :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Seria mea noua e un menaj si, ca sa ma leg de urmatorul tau post, desi e paranormal, nu e instant love. :D De fapt, chiar dimpotriva. :D
Wohoo! Love it! Abia astept s-o citesc! You made my day with this news!

@Liv, si eu am cravings all year round. Cand vreau paranormal, cand vreau menages, cand vreau shirfters. da de contempora marturisesc ca nu ma satur niciodata. Pure vanilla- that's me.
Nu prea ma dau in vant dupa erotica sincer. Pt mine degeaba are sex cartea daca nu ma simt atasata de personaje. intai tre sa existe o atmosfera. Si, contrary to this, am observat ca mai tot ce scriu incepe cu sex. Weird....
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Sunt convisa ca da. E lipsa de carti originale in the m/m/m menage world.