What!? No Romanian thread?

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Sa fiu sincera, mie mi se pare ca mai mult te complici cu Dreamweaver, mai ales pt blog. I-as vedea utilitatea la website templates, unde e mai complicata codarea. La teme de blog mie mi se pare simplu, dar e drept eu am facut mate-info intensiv la liceu deci cunosc neste elemente de programare, chiar daca nu am studiat HTML sau CSS. Mi-e usor sa umblu cu cod, sa ma orientez, etc.

Poate ca tie ti se va parea mai usor cu Dreamweaver, nush ce sa zic. Nu l-am studiat in detaliu pt ca am aruncat un ochi, mi s-a parut mai complicat de a studia cum sa-l folosesc decat daca folosesc codul traditional, si l-am lasat balta.
Ploitica mea la chestii de genul: cel mai bine e sa incerci, sa vezi cum e pt tine.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
filologie here. Sunt varza la coduri. ms de sfat. oricum eu descarc templates pt blog. eram doar curioasa cum ar fi sa le fac eu LOL mereu caut sa invat chestii noi. de parca n-as fi deja destul de ocupata.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, I know! Mintile creative simt nevoia sa creeze, nu ne putem abtine. Daca nu ai o fixatie cu personalizarile (cum am eu, de exemplu - sigh), poti sa gesesti teme super misto pt blog pt BTemplates de exemplu. Sau sa iei ce format iti place de acolo si sa-l personalizezi atat cat ai tu nevoie, gen un header cu numele tau sau whatever of the kind.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
pai cam asa fac. da, sunt cam obsedata de personalizari, dar incerc sa ma abtin. LOL Ms de adresa. eu am alta, dar nu mai stiu cum se cheama XD
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Mie imi plac BTemplates pt ca au de multe ori formate misto, convertite din teme de Wordpress. Sunt desigur super tentata sa-mi schimb temele extreeem de des. Pt blogul de carte am schimbat-o nu de mult, cu una care imi pune continutul mai mult in valoare.
Pt temele de autor as cam vrea sa le schimb, dar nu m-am decis inca. Marea problema cand tot vrei sa personalizezi si poti e ca o sa tot faci, lol!
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
teme de autor nu prea sunt. decat alea format journal/diary. uite, asta ar fi o piata neexploatata.
si eu sunt obsedata cu schimbarea temelor as facea in fiecare saptmana. la vechiul meu blog abia reuseam sa ma abtin sa o schimb doar lunar LOL
acuma am invatat sa-mi mai reprim instinctele astea.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Am innebunit. N-am parte decat de ghinioane. parca mi-ar fi facut cineva farmece.
inati merg la bucuresti sa ma trezesc cu plosnite in pat, apoi fac alergie si ma umplu de bube, mi se strica aparatul foto si centrala electrica, iar acum m-am dus linistita sa-mi fac card si ma trezesc ca mi-a expirat buletinul acu doua luni. faza interesanta e ca ai mei si-au facut buletin in aceeasi zi cu mine, iar lor le expira in 2016 *_*
parca e-un facut sa am numai eu ghinioane. simt ca o iau razna in curand.
 

Dany C.

Dany C.
Registered
Joined
Mar 8, 2013
Messages
13
Reaction score
1
Location
Bucharest
Uau, Shayla, chiar ca sunt ceva ghinioane!...
Ai grija de tine.
Poate urmeaza si ceva bun totusi. Asa se zice.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
nope. more bad luck to come. Catelusa mea s-a imbolnavit. am lasat-o la tatai-miu sa o ingrijeasca cat timp am fost plecati si n-am avut cand sa mergem sa o luam. a slabit vreo cinci kile are puroi la ochi si un fel de bronshita fiindca scoate niste horcaieli urate. de azi dimineata schioapata si de un picior. Mi-0e frica s anu fie jigodie. Veterinarul mi-a zis ca nu, dar nu sutn convinsa. mai ales fiindca nu mi-a facut test. diseara il sun si-l rog sa-i faca test ca mor de frica. de boala asta nu scapa decat 10% din caini.
Va rog sa-mi spuneti vreuna din voi daca a vazut catei bolnavi de jigodie si daca stiti cum se manifesta ca ce-am citity pana acum pe net m-a bagat in sperieti.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andra, imi pare foarte rau! Buletinu se rezolva (eu l-am avut expirat un an si nu a observat nimeni, lol!), restu se rezolva, de catelusa imi pare super rau dar nu prea cred sa fie jigodie adica parvoviroza. La asta te referi, nu? Sau la turbare? Am auzit lume folosind termenul pt ambele.

Daca la parvo te referi, eu am avut un catelus care a avut parvo si a murit de vineri pana luni. Adica, a fost perfect sanatos pana vineri seara, a inceput sa verse si sa aiba diarie vineri seara si a continuat sa faca una sau alta non-stop iar duminica seara a murit. Era prea mic pt vaccin, din pacate. Semnele astea sunt, voma, diarie, lipsa de apetit si dificultati in miscare (imposibilitate spre final). A fost cea mai ingrozitoare experienta din viata mea, si am mai avut animale bolnave in casa sau care au murit, ce-i drept insa, nu multe.

Din ce spui tu, nu e vorba de asa ceva. A slabit probabil pt ca nu i-a placut sa nu fie cu voi, a avut alt regim/conditii de viata, etc. Poate are nevoie de niste antibiotice si vitamine sau ceva, dar nu cred ca are parvo. Orice veterinar ar recunoaste semnele si ti-ar spune, si la parvo si la turbare. Daca vetul a zis ca nu e vorba despre asta, foarte probabil nu e asta. Tu cere orice analize te fac sa te linistesti insa, e cel mai bine sa tratezi situatia cu prudenta.

Multa sanatate pt catelusa si noroc mai bun pt tine!

Edit: Dupa ce ti-am citit postarea pe blog, inteleg perfect ce a avut sarmana catelusa. Si iata de ce eu si ai mei nu mai plecam nicaieri in acelasi timp de cativa ani daca ar dura mai mult decat o zi. Sigur, nu as mai avea pe cine sa las cu pisoii, dar si cand aveam nu ii lasam. Ori eu ori ai mei stam cu ei, mai sunt si o cireada, lol. Dar din experiente personale, nimeni nu iti va trata animalul cum il tratezi tu, iar daca sunt obisnuiti cu ideea de animal de la tara, sa te fereasca Dumnezeu sa le lasi animalul tau de indoors. Tot ce are 4 picioare e tot caine sau pisic pt ei, dar animalele tinute cum le tinem noi sunt practic o alta rasa. Nu sunt violente sau pregatite sa infrunte alte animale, nu sunt obisnuite cu conditii de outside, etc.
Sper ca se simte mai bine catelusa. :)
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
jiodia si parvo-viroza sunt boli diferite, Liv. Surioara catelusei mele mi-a murit de parvo. voma si avea scaun numai cu sange si in trei zile a murit.
Jigodia sau boala Carre este ceva care ajunge pana la creier. creeaza paralizie si are simptome foarte similare cu raceala. se pot diferentia doar prin testul de sange, dar aicea in provincie nu prea le au doctorii. tre sa le aduca la comanda si dureaza doua saptmani sau faci tu drum cu animalul bolnav pana la un oras mai mare si cauti o clinica cu teste. nici astea nu-s suta la suta sigure.
Norocul nostru ca pare sa-si revina. i-a trecut puroiul, nu mai schiopateaza si doar mai tuseste din cand in cand. cred ca a fost doar o raceala foarte puternica. Dar ma speriasem rau de tot.

Mersi mut!
si eu stau la casa si animalul e invatat sa doarma in casuta ei din curte. da rnoi o tratam altfel. tatai-miu are mentalitatea omului de la sat. nu a vrut sub nici o forma sa-i dea alceva decat mancare de caini, desi ii spusesem ca e mofturoasa si nu manaca decat oase sau sunca/parizer, carnita, chestii din astea. el i-a dat mancare de caini si paine si ea n-a mancat deloc. Plus ca a tinut-o langa alt catel, desi l-am rugat sa le separe fiindca imi faceam griji ca avea sa se intample ceva de genul asta.
inainte cand mai plecat doua-trei zile o lasam cu sora ei si erau linistite, dar dupa ce a murit cealalta nu vroiam sa o las singura.
Asta mi-a fost invatatuta de minte. Mai bine lasi cainele unde s-a invata el, la casa lui. Chit ca-i singur si trist, dar barem nu se imbolnaveste.

Luati aminte de la mine!
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Ma bucur ca se simte mai bine! Da, mentalitati total diferite. Conteaza ca ii e mai bine.

Aaaand, on another topic, tocmai am semnat ieri contractul pt nuvela 2 cu Dreamspinner :D Asta ca sa ne mai veselim nitel :)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, am dat de baut un Garonne Cherry (my fav ever thing to drink) in weekend, va trimit si voua cate unul virtual, lol :D

Yep, imi place anul asta maxim pana acum. Sper sa mearga tot asa de bine pana la final. Si spor mare la scris si voua, fetele!
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Cheers, Liv. Preferatul meu e tot garonne. Da imi place si vermoutul cu zahar pe marginea paharului. Yum XD
Mersi de urari. ieri am reusit sa scriu doar 2000 de cuvinte. Sunt in super mare criza de timp. si n-am pic de inspiratie.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hehe, great minds think alike.
Aaa, sigur, am si alte bauturi preferate, Murfatlar Muscat Ottonel par example, lichiorul in tot felul de variante. Si mai e, desigur, ceea ce beau eu oriunde ma duc, in orice bar sau cafe, si anume Irish Coffee, haha. Sunt amatoare de cocktailuri de asemenea, si tot felul de vicii si trebi nu tocmai orientate pe sanatatea organismului, haha. Sunt o mare mare hedonista si n-am nici o jena in acest sens.

Si eu pe moment sunt in pana de inspiratie, dar deja mi-a venit Blitzkrieg Love la editat deci am o scuza sa nu scriu ceva nou, lol. Si apoi va veni editarea PNR-ului pe care vreau sa-l self-pub, ceva agitatie cu publicatul sometime later, apoi editari la nuvela cu DSP si uite asa se face toamna.
Sper sa mai scriu pana la finalul anului, macar sa termin un proiect pe care l-am inceput acum ceva timp, un steampunk, daca nu si un PNR la care am un capitol si outlineul dar tot nu ajung sa mai scriu la el.

Asta ca sa nici nu zic de alte 2 proiecte, a treia nuvela pt DSP deja inceputa si outlineul cartii 2 din seria Night People, in care Blitzkrieg Love vrea sa fie prima poveste. Vad un munte de trebi ce tre scrise si momentan nu am strop de inspiratie.

O fi de vina sezonul? Bine, eu am vazut ieri poze de la fata locului de la cosmarul ala de la Boston, stiti cum e cu Twitter-ul. Sunt traumatizata dupa ce am vazut oamenii aia carora le lipseau parti din membre ca urmare a exploziei... crek imi tre un timp sa imi revin din socul ala. Nimic nu ma infioara sau blocheaza mai rau decat sa vad a enshpe mia oara dovada faptului ca fiinta umana, in adancul ei, poate sa fie un monstru absolut terifiant.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Andra, imi pare rau sa aud de catel. *hugs*

Livia, congrats!!

Nu am prea fost online lately, sorry. Sunt la jumate cu editarile pentru carte, si mai trebuie sa termin si promtul pt goodreads, asa ca stau cam prost cu timpul. Plus ca am trecut printr-o perioada mai grea la nivel personal, si nu am prea am avut stare de stat pe net, dar sper ca de acum sa fie ceva mai bine.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
wow Livia, Ai atat de multe de facut. Nu stiu cum reustesti. Eu ma chinui cu un nenorocit de prompt (care de altfel e foarte bun, dar capul meu e prost) de trei saptamani. Chiar mai mult. imi vine sa ma omor.

Si eu sunt mare hedonista. Mai ales cand vine vorba de ciocolata neagra si cafea, lesin de pofta XD

Ma crezi ca nu stiu ce s-a intamplat in Boston?
Tind sa evit vestile triste. Ma emotionez prea tare si am cosmaruri noaptea.

Andreea, ms mult pt grija. Succes cu editarile. Are you ok now?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Andreea, sper sa mearga totul bine!!

Andra, a fost atentat cu bomba la Boston Marathon, sunt 3 morti si shpe raniti. Si am vazut niste imagini...absolut oribile. Daca esti sensibila sa nu te uiti, jur. Eu am stomacul puternic, sa zic asa, da am vazut niste poze de mi-au luat somnul 2 zile.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Am auzit si eu ieri, dar norocul meu ca nu eram in fata televizorului. taik-miu avea o fata ingrozita.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
fetele, am niste probleme cu cradul. evident. Am luat un gift certificate saptamana trecuta de 10 dolari si ma tot tine pana azi. problema e ca nu mai aparare in tranzactii in asteptare, insa apare asa:
6qtuva0wr
banca.png



Ce puii mei vrea sa insemne? Ca editura a primit doar 8 dolari in loc de 10? Eu nu mai inteleg nimic. editura nu a aprobat tranzactia din cate vad. oare tre sa imi fac card in valuta ca sa nu mai am neplacerile astea?
banca.jpg
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Andra, suma pare sa fie in regula. Tu ai acolo eur nu usd, iar contravaloare in usd este de 10 usd. Este tranzactie pos, desi nu stiu de ce, ca ar trebui sa die online. O sa ma uit mai incolo la ea si-ti zic mai multe, ca de pe tel e mai greu.