What!? No Romanian thread?

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Livia, cred ca am cobit. Am primit ieri manuscrisul cu editarile si, doamne, sunt o groaza!! igh. am deadline pana pe 20 martie sa refac. indr-adevar, acum cand vad cate chestii a avut de zis editoarea, ma intreb cate chestii de rau ar putea zice cititorii. cred ca n-o sa dorm o luna-ntreaga dupa ce iese cartea. mi-e teama ca o sa se spuna ca e stupida, infantila si superficiala, pentru ca eu cam asta gandesc despre ce scriu in mare parte a timpului. va trebui sa ma confrunt cu cele mai nasoale temeri ale mele.
eh, nu ti-am spus sa citesti cartea acum, dar treci prin threadul ala si cere-o. tipa nu cere reviewuri, pur si simplu o da cadou. nu esti obligata sa o citesti acum.
ador bio-ul tau. e atat de funny! mai ales la sfarsit. be afraid!:flag:
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
E destul de hardcore cand vezi MS-ul plin de sange, lol. Nu-ti face griji, multi dintre noi au dubii sau nesigurante in privinta povestilor lor. Mai ales d'astia ca noi, prospaturi, lol. Politica mea in chestiile astea e, din moment ce o editura vrea sa publice, am incredere in ei ca sunt profesionisti si inseamna ca e o poveste interesanta. Altfel nu o publicau, nu? Sper ca nesiguranta asta a noastra sa va atenua usor prin exercitiu sau ceva. Meh.

Lol, thanks! Am incercat sa pastrez tonul in care scriu si in bio :) Sa inteleg ca re predai? *insert evil laugh*
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Asa imi zic si eu. Daca vor sa ma publice nu are cum sa fie chiar asa proasta, right? Sper ... oricum, m-am hotarat de pe acum sa nu ma uit la nici un review. decat la alea care ma lauda LOL

Ma predau, sefa! plz don't spank me :chair
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, you know, povestile mele includ spanking and such deci be afriad, lol.

La faza cu review-urile, asa zici acum dar sunt sigura ca vei fi curioasa ce zice oricare review, si alea nasty. Smecheria e sa nu le lasi sa-ti formeze parerea despre tine individual, ci sa iei ce ti-e util per total din critici si sa folosesti asta in scopuri constructive. Daca te poate ajuta la scris, e util, daca nu ignore, lol.
Eu sper ca asa voi face. Remains to be seen, lol.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
oh O_O m-ai facut curioasa.

da, ai dreptate. asa intentionez sa fac. sa speram ca o sa-mi iasa XD de fapt, cand am scris nuvela asta am tinut cont de toate criticile. si povestioara pe care am scris-o pentru antologia Love is always write a primit cateva critici. am incercat sa tin cont de ele de data asta si cred ca personajul meu va fi mai putin antipatic. in fapt, majoritatea reviewurilor sunt constructive, chiar daca unele te pot face sa suferi.
let's do our best :)
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Andra, cartea sigur nu e prosta, pentru ca asa cum ai spus si tu, nu ar fi decis sa o publice. Industria, chiar si in m/m a mai evoluat, nu mai publica orice, asa ca relax. :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
multumesc, Andreea *hug*
acum m-am mai calmat. Am vazut ca nu sunt corecturi mari. basically personajul meu e un pic drama-queen si are multe exclamatii si oh my god-uri si chestii din astea. mi le-a reforumat si mi-a taiat din ele. apoi mi-a mai cerut sa reformulez anumite idei sau sa lungesc anumite scene. mi-a dat niste idei foarte bune so far, deci sunt chiar entuziasmata. se vede treaba ca e profesionista. a observat cateva chestii pe care biata beta mea, desi a citit manuscrisul de 3 ori, nu le-a remarcat sau nu le-a dat importanta. chiar imi place experienta. dar sa tinem cont ca sunt abia la pagina 8 din 51. poate pana la sfarsit imi schimb parerea LOL

tie cand ti-au venit corecturile cum ai reactionat?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Tinand cont ca eu am trecut prin doua R&R-uri, nu prea au fost corecturi de poveste. Cele mai multe au fost cuvinte de inlocuit, damn autocorrect, sau fraze de scurtat si evidentele litere gresite (their -there and so on). Bine, la 60 si ceva k, se aduna asa ca mi-a luat ceva. Pana si la al doilea rand de corecturi, tot au mai gasit mici chichite, iar la primul am schimbat eu cateva cuvinte sa sune mai bine.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, Andra, ma bucur ca te-am facut curioasa! Povestile mele nu sunt chiar vanilla dar nici prea D/s , un soi de mix intre ele (zic eu care citesc gramezi de D/s si BDSM, lol). Seria asta de nuvele are cateva caracteristici comune intre povesti desi sunt toate stand-alone, gen un background militar/mercenar/paramilitar pt unul sau ambele personaje, dinamica piparata a relatiei si ambele personaje din cuplu cu personalitati puternice. Chiar si cand incerc sa scriu vanilla imi iese ceva twisted in relatie, in personaje. Evil reader, evil writer, lol. By large, evil *mwahahaha*

Un editor gaseste mereu mici chichite pe care noi sau beta-readeri le trecem cu vederea. Un editor nu are nici un atasament fata de text, si uneori nici fata de genul povestii. Asta il ajuta sa fie obiectiv si sa priveasca foarte tehnic si 'la rece'. Stiu de exemplu de practica de a face liste cu genurile preferate ale editorilor si apoi li se plaseaza doar MS cat mai dinafara zonelor lor de preferinta, tot ca sa ii ajute sa fie si mai obiectivi. Noi ne gandim la poveste, personaje, etc, ei se gandesc la flow/cuvinte/fraze/claritate. D'aia si functioneaza bine sistemul, se completeaza aspectele astea.

Uneori doi editori vor face sugestii care se bat cap in cap, mi s-a intamplat la MS asta. Si tu trebuie sa te decizi daca faci o medie intre ce spun ei si aplici sau treci peste sugestie. Mie la unele faze mi s-a parut ca era chiar prea de detaliu uneori. Gen, 'mi se pare ca personajul asta ar spune child in loc de kid pt ca e alien' iar celalalt editor zice invers, pt ca pare mai friendly acest alien cand spune kids si or avea si ei in spatiu diminutive sau gen. Vi se pare ceva major? Mie nu, lol. Atat de tehnic privesc ei problema.

E vorba de detalii in mare oricum, pt ca am impresia ca povestile care au potential dar mai trebuie lucrate le refuza daca au nevoie de prea multe modificari. Mai ales daca esti mai newcomer si nu ai publicat dedicat.
Ceea ce e acceptat e deja foarte aproape de gata de publicat, editarile sunt micute si tin mai mult de finisaje gen esti deja in tux dar mai trebuie indreptat putin papionul.

Nu credeti?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
LOL semeni un pic cu mine. De fiecare data pers. meu principal este extrem de negativist si rautacios. Chiar si acum, mi-au spus (am avut tot 2 editori, dar unul singur a comentat pe tema asta, cred ca celalat n-a avut ce sa mai adauge) ca e aproape imposibil sa-l placa cineva pe personajul meu. trebuie neaparat sa nu maif ie bitchy. LOL eu una ador personajele rautacioase :)

exact. sunt foarte tehnici. si e de apreciat. desi, cat de obiectivi ar fi, pe parcurs par sa se ataseze de poveste, comentariile devin mai lungi, ca din perspectiva unui cititor nemultumit XD

cred ca ai dreptate. Daca nu te respinge din prima, inseamna ca nu ai mult de corectat. acumd depinde si cine a citit primul manuscrisul tau. Important e la cine ajunge primul, ca daca ala il considera bun, il paseaza mai departe cuiva pe gustul caruia ar fi povestea ta. am fost norocoase, ce sa mai ... eu una, da. XD
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Haha, chiar avem tendinte comune!! xD Un editor a zis despre MC-ul meu "he's such a d*ck but he makes me laugh", iar al doilea editor a zis ca " he's so sassy I love him". Deciui... oricum personajele sucite imi plac, alea sunt interesante. Oamenii suciti au mereu secrete suculente si e mai spectaculos cand simt chestii pentru ca au o perspectiva un pic mai colorata. Imi pare mie, lol. But then again eu citeam Harap Alb pentru ca eram innebunita dupa Span, tineam cu el si ma bucuram toata cand aparea in poveste. Dupa cum spuneam, evil, lol.

Clar am avut noroc, si inspiratie desigur. Presupun ca si niste skills, dar poti avea skills gramada si daca nu ai noroc cand trebuie renunti si asta e.

Eu sunt convinsa ca-mi va placea la nebunie MC-ul tau. Ma enerveaza ideea aia conform careia un personaj trebuie sa fie usor de placut, nu sunt adepta ei. E fix invers, cred eu; trebuie sa fie atat de carismatic incat chiar daca nu vrei sa te intereseze de el tot sa nu te poti dezlipi de povestea lui. Alea sunt singurele personaje care imi raman in memorie. Nu cele facile, nu cele 'salvabile', 'recuperabile', 'mantuibile'.
Unele din personajele mele favorite din all time sunt Hannibal Lecter, Tyler Durden, Gregory House (din House MD) si Alan Shore (din Boston Legal). Nu sunt 'buni', nu sunt chiar 'rai' desi sunt rautaciosi foarte des, nu pot fi 'salvati' sau 'mantuiti'. Si n-am sa-i uit niciodata, si ma intorc la ei de cate ori am ocazia.

Dar asta sunt eu, poate altii rezoneaza cu alt tip de personaje. Clar ca vom scrie cel mai bine despre personajele pe care le simtim, nu? Poate asta e marea smecherie in a scrie, inafara de a putea spune povesti. Sa gasesti povestile si personajele alea pe care le simti tu atat de intens incat chiar la dai viata prin cuvinte.

Sorry, waxing it poetic. E 9 AM si nu am dormit deloc, lucrez la o poveste desigur, haha. Aproape de momentul terifiant de submission si ma macina intrebari d'alea... e intriga credibila sau e prea drama-like? Nu e prea mult sau prea putin cutare? etc etc...
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
oh, that's sweet. e grozav ca le place personajul tau, chiar daca e afurisit. al meu e insuportabil de rautacios. nU are nimic bun de zis despre nimeni. editoarea la numit in mod finut "negativist". Nu-i asa ca-i dragut din partea ei? LOL Spanu era un personaj interesahnt, in schimb arata urat. eu l-as fi facut mai chipes. ar fi avut sigur mai mult succes XD

EXACT! ma deranjeaza ca tre sa-i schimb replicile si monologurile ca sa-l fac mai simpatic. mi-e imi plac tipii ai draq. Oh, fix ca doctor house e (un pic mai mild, in sensul ca nu-si exprima opiniile, ci mai degraba e foarte prefacut, dar gandurile lui sunt foarte sarcastice).
Cred ca maj. par sa antipatizeze genul asta de personaje, desi eu credeam ca e chiar invers. Vreau sa spun, de ce ar fi avut succes astfel de filme daca personajele principale nu ar fi atras publicul?
In fine, poate suntem noi ciudate.

LOL si eu sunt pe cale sa termin o poveste de craciun *kukukuh* Planuiesc scena de final in care personajele sa se intalneasca la mijlocul drumului sa iasa din masinile lor si sa sara unul in bratele altuia.
dar nu reusesc sa o scriu.:tmi e prea siropos si prea cliche:Ssh:
 

Adriana Dascalu

Super Member
Registered
Joined
Feb 5, 2013
Messages
71
Reaction score
2
Location
Romania
de acord, MC tre' sa aiba personalitate si sa atraga atentia. cu atat mai interesant daca e sceptic sau/si sarcastic. Si mie tot genul asta de personaje prefer si in carti si in filme. House - genial! Damon (TVD) - genial! Dean (Supernatural) - mult mai interesant decat Sam! Un MC fara probleme de atitudine, de constinta, de relationare, etc nu e un personaj motivat si credibil si nici prea interesant.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Asa e, fetele. Clar ne plac acelasi gen de personaje. Sunt mai rare in carti decat as vrea, mai des apar cele mai usor de placut. Pt ca se merge pe ideea daca iti place personajul iti va placea cartea automat. Meh.

Andra, lol, curaj! Vine ea ziua cu inspiratie si pt scena aia. *hugs*
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Ati citit Aleksandr Voinov? M-am apucat eu de una dintre cartile lui, respectiv Dark Soul. Este evident o chestie subiectiva, dar de mult nu m-a mai prins atat de mult o carte.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Imi tot jur ca voi ajunge sa citesc seria Dark Soul, nu am citit integral nimic de el doar snippets, dar mi-a placut ce am vazut. Si toate blurb-urile lucrarilor lui suna interesant, deci I have a feeling ca e genul ala de minte fascinanta :D

Zi-mi ca e foarte tare ca sa ma stimulezi sa ajung mai repede la Dark Soul xD
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Chiar e foarte tare! Daca ai stii cat de frustant e...sunt la munca si nu pot sa citesc..mai am jumate din prima carte. Grrrr!
 

Adriana Dascalu

Super Member
Registered
Joined
Feb 5, 2013
Messages
71
Reaction score
2
Location
Romania
Agreed! Work, a waste of time! Ne impiedica sa facem ce ne place!
Eu ma lupt cu "The Indigo Spell" de Richelle Mead! Imi place seria!
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
N-am citit nimic de Voinov. m-ai facut curioasa, Andreea.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Pic de somn. Nu am reusit sa adorm pana la 4 dimineata, si nu ca as fi facut ceva intersant pana atunci. :(
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
aww! saracutza de tine! si eu sufar de insomnii si te inteleg perfect. dar stii9 ce-am facut? mi-am mutat pozitia patului si, de o saptamana de cand l-am mutat, nu mai am insomnii. nu as fi crezut-o daca mi-ar fi spus cineva.