What!? No Romanian thread?

Dany C.

Dany C.
Registered
Joined
Mar 8, 2013
Messages
13
Reaction score
1
Location
Bucharest
Buna! Ma primiti si pe mine?...

Buna,
Ma numesc Daniela, am 28 de ani si sunt din Bucuresti.
V-am gasit dupa ceva peregrinari pe internet cautand informatii despre edituri si agenti.
Sa va spun povestea vietii mele, ca sa aveti de ce sa va plictisiti.
Am inceput la 10 ani cu un ... mic plagiat dupa Elvira Bogdan. Profa mea de romana a fost asa de entuziasmata incat mi-am zis: 'La naiba! Vreau sa mai aud genul asta de reactii din partea oamenilor!...' Asa ca m-am pus pe scris.
Rezultatul?... O pasiune de-o viata.
Am continuat cu multe poezii si primul meu roman la 18 ani (cam abrupt si prematur, da, stiu) pe care mi-a luat 8 ani sa-l termin!... Intre timp, 3 nuvele si 1 povestire. Plus cateva zeci de poezii despre zbuciumul meu sufletesc zilnic: baieti care-mi placeau dar erau intr-un fel sau altul inabordabili, nenorocirea de a vrea sa lucrezi ca profesor dar conditiile inumane in care esti silit s-o faci, etc.
In 2011 mi-am terminat cel de-al doilea roman pe care-l iubesc foarte mult. Dupa o mica si superficiala cautare pe net m-am hotarat sa scriu in engleza, convinsa fiind ca in Romania nu am prea multe sanse. Stiu acum ca am facut asta pentru ca mi-era teama de deznodamanat, de momentul ala in care o sa primesc pareri obiective si-o sa trebuiasca s-arunc un ochi critic asupra a ceea ce am scris.
Am fost lasa pana-n maduva oaselor. Lasa!...
Cumva lucrurile au evoluat si dupa doi ani de munca am manuscrisul de 430 pagini care cand da semne de raceala severe, stranuta, plange si-si da jos plasturii meniti sa-i acopere chipul plin de cosuri, cand zburda vesel prin gradina mintii mele. In short, un diamant neslefuit.

Am intrat pe acest site pentru ca in ciuda semnelor optimiste MI SE PARE CA SCRIITURA MEA ESTE CEA MAI PENIBILA SI PROASTA DIN LUME. As fi vrut sa rog pe cineva sa citeasca cateva pagini sa-mi zica cum i se pare.
Acuma insa fac doua corecturi: una de finete la partea I si una ceva mai profunda la cea de-a II-a, iar in paralel o documentare pe net despre edituri, agenti & so on, asa ca am sa va rog sa ma scuzati daca n-o sa fiu foarte activa, cel putin la inceput.
Daca cineva se incumeta sa citeasca aiurelile mele, sa ma anunte.
Va urez o zi buna si plina de inspiratie tuturor!
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Bine ai venit, Daniela. Binenteles ca te primim si pe tine, ba chiar cu mare placere.

Eu sunt Andreea, tot din Bucuresti. Cat despre 18 ani fiind foarte devreme sa scrii....nu mi se pare. Daca am retinut eu bine, suntem mai multi in threadul asta care au inceput devreme.

Prima mea incercare a fost undeva pe la 12 ani, o poveste de dragoste plasata undeva in timpul Razboiului de Secesiune. Chiar bunicica povestea daca ma intrebi pe mine, ceea ce ar fi un motiv sa nu. :D

Poti gasi foarte multe informatii despre edituri si agenti in sectiunea de "Beware" si daca citesti threadurile de pe sectiunile care te intereseaza poti gasi si acolo destul de multe.

In ce gen scrii?

PS. M-as oferi sa-ti fiu beta, dar am deja 130k de citit pentru cineva si nu stiu cat de repede termin si nu vreau sa incurc pe nimeni.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Salut Dany. Eu sunt Andra. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji pentru felul in care scrii. Din cate se vede,te descurci de minune :p
Sunt bucuroasa sa citesc ce scrii, dar dupa data de 23 ca pana atunci am deadline la manuscrisul meu si tre sa mi-l revizuiesc,si in plus am promis sa citesc manuscrisul unei alte fete.
si eu sunt curioasa in ce gen scrii.
Nu cred ca trebuie sa te consideri lasa ca nu ai vrut sa publici in Romania. De ce? In strainatate ai mai multe sanse sa te afirmi si sa castigi din ce scrii, iar criticii literari romani sunt quasi-inexistenti, iar cei care exista prefera doar anumite genuri literare, desconsiderandu-le pe restul. Tre sa fii mandra ca ai fost desteapta sa alegi varianta asta :)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Buna Daniela!

Ma bucur sa te cunosc, eu sunt Livia. :)
Cred ca multe persoane creative au problema asta, mereu ne indoim de calitatea 'produsului' nostru si uneori avem putina incredere (sau deloc) in ce facem. Cred ca e usor definitoriu pt tipul asta de personalitate, si o mare binecuvantare desi nu pare asa deloc. Asta ne face sa ne imbunatatim 'produsul' mereu, chiar si dupa ce incepem sa avem success. E o cautare vesnica de mai bine, si cred ca e un mare atu daca invatam sa-l imbratisam ca parte din procesul creativ. (De asemenea o tortura, in mod bizar tot o parte productiva a procesului, lol.)

Nu e vorba de lasitate, sub nici o forma (zic eu). Piata de carte la noi nu e chiar o afacere, si restul de elemente decurg de aici. Ce stiluri se promoveaza, cine si cum le promoveaza, cine si cum le critica, cine sunt povestile de succes la noi - toate astea cred eu ca au mult, mult legatura cu faptul ca a fi sciitori la noi nu e un business. Inafara de manuale si zone limitate de carte utilitara ii zic eu, practic mai toata zona a vanity press ca si vanzari. Sau titluri care vand bine - vesnic traduceri ale celor din U.S. bestsellers, pretty much.
Deci daca te adresezi unei piete de carte care totusi exista si se misca, asta se numeste smart thinking, nu lasitate. E greu, cu siguranta, tot procesul e greu, scrisul, publicatul, totul. E un mare curaj sa incerci, un si mai mare curaj sa perseverezi - pt ca vor fi multe mici etape grele in tot procesul.

E imposibil sa vb de lasitate aici, incerc sa spun. Simplul fapt ca incerci e dovada de foarte mult curaj.

Eu nu sunt beta reader, din pacate nu gasesc timp pt asta (ca si pt scris, lol - ironic, nu?). Dar daca publici ceva, fac cu mare placere un spotlight sau ceva pe blogul meu de carte, Butterfly-o-Meter Books.
{Ati citit Julie Kagawa? Citesc acum The Eternity Cure, cartea 2 din seria Blood of Eden - e foarte tare, vampiri si dystopia pentru YA. Scrie fff misto, parerea mea.}

Fetele, cum merge cu scrisul? Eu ma pregatesc spiritual sa trimit un MS nou out pe la niste edituri, sunt la etapa de editat (de catre mine, nu un pro). Si logic ma intreb intens, e interesant MS asta sau boring as hell, lol? Astept raspunsuri de la un beta si mai pigulesc pe ici, pe colo intre timp.
Si astept de asemenea raspunsuri de la 3 beta in legature cu un MS pe care ma gandesc sa-l self-pub. Ma ingrozeste usor ideea de ce va insemna asta, dar tre sa risti uneori. Right?... :scared:
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
s-a lasat liniste XD

Fetele, am si eu o intrebare pentru voi, cele mai pricepute. Am avut un card de credit pe care l-am anulat deoarece plateam f mult, dar acum ma bate gandul sa imi fac rapid card pt ca luna care vine avem blog ghop la LT# si nu am ce giveaway sa fac, asa ca m-am gandit sa fac cadou un gift card de la amazon sau ceva de genul asta. dar pt asta am nevoie sa-mi reactivez contul paypal.
Anyway, o prietena mi-a zis ca cele mai bune sunt cardurile de debit pt ca nu au comisioane mari si le incarci din proprii bani, deci banaca n-are nivci o treaba. Problema mea e ca nu ma pricep deloc la carduri. da deloc deloc. nush daca se pot primi bani pe cardurile de debit, daca se pot folosi in strainatate, daca tre saam cont in lei sau in dolari. Nu stiu nimic.

Aveti voi vreo recomandare?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Cardurile de debit sunt cele de cont curent (de salariu, spre exemplu). Si da, pot fi folosite peste tot (aproape - singurele exceptii find cele de rezervari masini de inchiriat, unde se cere in mod expres card de credit).
In functie de banca la care iti deschizi cont, cele de debit nu au comisioane de retragere si nici de administrare, si pot avea optinuea de internet banking gratuit (cum este BT la care am eu).
Daca tot vrei sa-ti reactivezi contul de Paypal, ai grija sa-ti faci card visa (sau derivate acestuia, Visa electron spre exemplu sau orice altceva are in oferta banca respectiva), pt ca Paypal-ul nu accepta retragerea de bani din contul de paypal pe card, decat daca este Visa. Are probabil legatura cu sistemele de sucurite ale cardurilor, ca din ce stiu eu cele de la Mastercard sunt mai bune, sau cu propocolul stabilit intre Paypal si Visa.

Also, daca tot iti deschizi cont, la care o sa ai un card atasat, mai ales ca e cont de debit, asigura-te ca e card cu cip. Probabil nu va fi si embosat (datele trecute in relief), pt ca putine banci ofera carduri embosate la conturile de salarii, dar daca e, cu atat mai bine, dar nu cred ca e nevoie sa ceri unul embosat in mod expres (cel mai probabil vor fi costuri suplimenare atasate acestui card si nu stiu daca chiar merita).

Cum ti se platesc drepturile de autor? La mine era vorba initial sa mi se plateasca prin transfer bancar, urmand ca abia mai apoi sa descoper ca se fac prin paypal. Chiar daca la tine se fac prin transfer sau cec, ia in calcul posibilitatea sa lucrezi si cu alte edituri in viitor care sa prefere paypal-ul, asa ca mai bine ia-ti toate masurile de siguranta din timp.

Boy, I'm talkative today. :))
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
wow! Mersi mult Andreea! That was very helpful.
Mi-au zis din start ca imi platesc prin paypal. Deci, vreau nu vreau, imi trebui card. Bine, au zis ca daca neaparat nu pot prin paypal, dicutam si de alte optiuni. Dar si mie imi convine asa. Mie nu mi-e frica de editura, mi-e frica sa nu iau teapa de la bancile noastre. am auzit si eu ca BT este foarte serioasa cu clientii. Oscilez intre BT si ING.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Eu am card de debit Visa la BT si internet banking cu 1 leu pe luna sau ceva, lol, si sunt foarte multumita. E atasat PayPal - si a durat 10 minute sau ceva sa-l atasez, stand acasa pt ca aveam internet banking deci am facut totul online, poti retrage bani pe el fara probleme, si am sediu bancii langa bloc just in case, lol. Mi-am scos extras de cont cu internet bankingul sa verific contul de PayPal si sa ma aigur ca e totul ok cu contul ala, si pana acum totul merge bine. Ce-i drept, folosesc combinatia de cateva luni doar, sa fie vreo 6 poate.

ING e o varianta la fel de buna cred, cand am cautat pe net am vazut mutli cu carduri la ING. Eu am ales BT din motive personale, e o banca in care am incredere si eu si ai mei, etc. Si am sediu langa bloc, lol, cu tot cu ATM. ING-ul in orasul meu are putine sedii si avand BT fix langa mine, am ales foarte usor.
Din ce am citit online insa si ING lucreaza frumos si curat cu PayPal si am inteles ca ar dura mai putine zile de cand dai withdraw la bani pana iti apar in cont cu ei. Nu pot garanata since I dunno anyone care sa faca asta.

Eu una sunt incantata de BT pana acum, mi-am platit frumos inregistrarea drepturilor de autor in U.S. cu cardul fara probleme, transferul de bani din PayPal pe card merge like clockwork (adica stiu sigur ca dau transfer luni si ajung joi, lol), si inca nu am facut plata cu PayPal din contul atasat ca sa iti zic sigur cum a fost si asta, dar cred ca ar merge fara probleme.

Eu una am incredere in BT si avand si ai mei carduri acolo de o vreme, mi-am facut calcule gen e stabila, e de incredere, stiu cum se poarta cu clientii lor si ce fel de functionari au - da, conteaza si asta, am aflat, in interactiunea cu alte banci unde erau niste aiuriti pe la ghisee de ma durea capul -, si am ales ce mi s-a parut mie bine pt mine.
Te sfatuiesc sa faci la fel, Andra. Oricum cele doua optiuni sunt BT si ING, card Visa.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
multumesc mult, Livia.
faza faina e ca am vreo 2 sediuri BT si vreo 3 ING chiar la cinci minute de mine. ambele au internet banking. INGul imi face cu ochiul mai mult din singurul motiv pentru ca poti completa formularul de cerere card online si nu mai tre sa ai de a face cu toate pitipoancele alea de la banca.
Mie mi-a tras teapa rau de tot una de la Raiffeisen acu doi ani cand mi-am facut card de credit. Vroiam sa cumpar ceva de pe ebay neaparat si descoperisem universul M/M. Salivam la gandul tuturor cartilor pe care urma sa le cumpar. dar nu aveam habar ce sa fac. am fost la banca cu gandul ca functionara de acolo o sa stie exact ce sa imi recomande. am platit un milion si ceva pe emiterea cardului, l-am facut si in valuta ca sa nu am probleme, si m-am trezit ca nu mergea pe paypal fiindca era mastercard. la un moment dat nu l-am folosit vreo 6 luni de zile si m-am trezit ca ma bombardeaza cu comisioane pentru ca nu il folosisem, asa ca m-am lipsit si am renuntat la card. Mi-au luat si atunci vreun milion ca sa inchid contul. deci mai mare daraua decat ocaua.
am un pic de fobie de baci. de aia va intreb pe voi ca mi-e frica sa n-o patesc la fel.
nu mai fac vreodata greseala sa ma las pe mana functionarilor.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Livia, ti-ai inregistrat drepturile de autor in state? Ne dai, te rog, si ceva detalii?
Andra, nu ar trebui sa ai probleme cu nici una dintre ele. De raiffeisen nu sunt nici eu multumita si nici de BRD. Chiar ti-as recomanda sa stai departe de BRD.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Ohoho, sa va povestesc eu de experienta horror la BancPost? Am pierdut 50 lei din cauza lor, sau mai bine zis din cauza mea ca nu stiam ce imi trebuie si cum. Dupa o teapa am inteles lectia, am cautat pe net, am citit discutii pe forumuri peste tot in tot felul de variante, mi-am facut o idee si un plan.

E cea mai mare greseala sa crezi ca functionarii sau w/e similari vor vrea sa te ajute. Nu ii intereseaza, ei vor sa te capuseze de bani - asa traiesc bancile, after all. Cu cat le arati tu ca nu ti-e clar ce si cum iti trebuie, cu atat risti mai mult sa te stoarca cumva de bani, sa-ti 'vanda' optiuni aiurea si etc. Informatia inseamna putere :)
Eu m-am documentat bine inainte sa lansez treaba asta cu cardul atasat la PayPal pt scos bani, in ideea ca imi voi incasa drepturile de autor asa am vrut sa fac tot ce puteam pt a avea totul in regula. Am avut grija sa am contul PayPal in perfecta ordine, sa citesc ce si cum imi trebuie aici pt a retrage bani, m-am dus la banca stiind toti pasii pe care trebuie sa-i urmez pt a obtine ce voiam. Asta e politica mea in orice fac, uneori exagerez cu 'documentarea' inainte de ceva dar fac tot ce pot ca sa nu fiu nepregatita intr-o situatie noua. Se vede ca sunt mare geek, right? Lol!

Andreea, cu copyright-ul iti zic ce stiu eu so far. Pt. a inregistra drepturile de autor pt ceva publicat in U.S. te duci pe http://www.copyright.gov , vezi ca au optiunea de eCopyright - iti faci un cont pe site (gratuit), completezi formularul de copyright acolo - ai instructiuni pe site si poti vedea si aici http://www.copyright.gov/eco/eco-tutorial.pdf - faci plata, uploadezi materialul pt care il inregistrezi, si gata. E $35 sau $30 , nu mai tin minte, si am facut plata cu cardul Visa de la BT (s-a procesat imediat si a fost totul ok, cel putin pana acum, lol). Cererea aia odata completata si trimisa va fi procesata intr-un termen de nush cat, 2 luni sau mai mult poate, dar se socoteste ca ai inregistrat din monentul in care ai depus-o.
Ce va pot spune e sa fiti foarte atente cand completati, sa treceti toate datele klumea, pt ca odata 'trimis' formularul ala nu se mai poate edita chiar daca nu a fost inca procesat. Eu a trebuit sa modific ceva la el si am trimis mail pt support la ei, am facut o cerere de adaugire practic si o vor atasa la formular dar functionarul care va procesa va decide daca ia sau nu in considerare cererea mea atasata. Deci atentie mare la instructiuni in timp ce completati, va zic din experienta proprie. Nu cred ca e such a big deal daca opera e inregistrata ca nepublicata si daca apoi sa zicem este publicata dupa nush cat timp, tu detii drepturile de autor pt opera ta oricum si faci ce vrei cu ea. Dar in interesul lucrurilor facute bine, daca urmeaza sa fie publicata atunci inregistrati cand aveti date despre publicare (ISBN, data la care va fi publicat).

Andreea, am si eu o intrebare. Tu ai vb cu cineva despre ce taxe tre sa platesti aici la noi pt drepturile de autor pt titluri publicate in US? Ti-ai luat ITIN, ai primit formulare de sfarsit de an sau ceva de genul asta pana acum? Sunt curioasa daca dupa retinerea in US de 10% (cred) odata ce ai ITIN-ul din royalties mai trebuie sa platesti la noi TVA, impozit pe venit (daca atingi plafonul, of course) sau daca ar cadea sub dubla impozitare si deci la noi nu mai platesti astea, ci eventual CAS daca e singurul venit. Ai idee?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Livia, pentru mine asta e primul an de platit impozite (se platesc in anul urmator obtinerii veniturilor). Nu am ITIN (am intrebat la editura daca imi trebuie si mi-au zis ca nu si daca tin bine minte e trecut in contract ca taxele sunt treaba mea) asa ca platesc tot aici. Am inregistrat anul trecut (cu intarziere, dar din fericire nu a am platit penalizari) contractul tradus si legalizat la Administratia Fiantelor Publice iar la inceputul anului asta am fost sa completez si sa depun formularul D201 (parca, daca vreti ma uit si va confirm).

Eu am trecut la sume incasate, toate sumele nete ce-mi intrasera in contul curent (transferurile din Paypal), si cu ocazia asta am descoperit si cum se calculeaza impozitul, ca mi-au detaliat suma la depunerea formularului. M-au intrebat daca am trecut baza sau incasarile totale si au facut modificari in continuarea sumei trecute de mine.

Nu mi-au oprit CAS-ul pt ca sunt angajata undeva (sau ma rog, asa am inteles), iar impozitul aferent este 16% din 80% din incasari (se pare ca pentru drepturile de autor beneficiem de o deducere de impozit aferent unei parti de 20% din venituri).

Daca nu am fost clara, spuneti-mi, si o sa incerc sa explic mai bine.

Aaaa, si ca fapt divers, impozitul pt drepturile de autor se plateste undeva in toamna (septembrie - oct) si daca vreti, la depunerea formularului va si spune care va fi suma pe care o veti avea de platit.

Livia, ti-au cerut ITIN-ul? Andra, tie?

Mai spuneti-mi o data, ladies, cu ce edituri lucrati voi?


ETA Erai treaza la 2 dimineata? Sheeesh.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Stati asa fetelor ca m-ati bagat in ceata. de ce sa platiti impozite in romania daca voi lucrati pentru usa? eu nu inteleg...
Andreea, eu lucrez cu Less than Three press. Mi-au zis ca se ocupa ei de absolut toate formalitatile si cu inregistrarea drepturilor de aqutor si cu tot restul (ma rog, vom vedea dupa ce public cartea daca chiar asa e sau am inteles eu gresit) si de impozite nu mi-au zis nimic. imi cerea acolo in contract un cod de platitor sau ceva, dar mi-a zis ca nu e decat pentru cetateni sua si nu e nevoie sa completez nimic.
altceva nu stiu. oricum, astia iau totul pas cu pas. o sa-mi zica ei de ce voi avea nevoie cand va fi cazul, sunt convinsa.
ceea ce m-a reamintit ca pana pe 20 tre sa trimit varianta revizuita a manuscrisului si beta mea nu da semne de viata. O_O damn.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Andra, ar trebuie sa fie mentionata in contract modalitatea in care se platesc impozite, dar si daca se platesc in state vei avea de platit o anumita suma si aici, pt ca, daca imi aduc eu bine aminte, cota de impozitare in state care se poate deconta este 10%, pe cand la noi impozitele sunt de 16%.

Sincer ma indoiesc ca editura iti plateste impozit pe banii aferenti tie si cu atat mai putin ca iti plateste integral. Mi-e imi dau procentajul aferent fiecarui exemplar vandut, la care eu platesc impozit.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
ah, eu cu banii nu ma pricep si pace. o sa vad ce-mi zic ei. oricum, e de datoria lor sa-mi explice, nu? eu o sa-i intreb.
cand va fi cazul
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Uita-te in contract. Ar trebui sa ai sectiune speciala pt impozite si taxe. Vezi ce scrie acolo intai.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
nu cred ca am. m-am uitat da n-am vazut nimic. nu e un contract foarte stufos. 2 pagini si ceva. ei sunt deschisi la orice adaugiri, dar nu m-am gandit eu asa de departe.
la treaba cu impozitele mi se pare normal sa platesc impozite catre state pentru ca ar insemna ca obtin venituri de acolo. dar ma uimeste ca tre sa platesti si aici.
daca e asa, pai tie ca autor nu-ti ramane mai nimic. ma intreb ce sens mai are sa publici cu o editura in loc sa-ti dai cartile gartis? nu ca m-ar interesa banii, dar vorbesc la modul general.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
De fapt are sens. Tu locuiesti in Romania, nu in state. Esti cetatean roman cu domiciliul in Romania. De ce ai plati in state? Daca ai fi rezident acolo, da, dar mi se pare ca are sens sa platesti aici. Ar fi o intreaga nebunie sa platesti acolo. Ti-ar trebui ITIN-ul, si apoi ti-ar trebui ceva oficial si acceptat aici ca sa justifici cei 10% pe care i-ai plati acolo. Apoi, plateste diferenta aici, asigura-te ca a fost calculat bine si asa mai departe. Intreaba-i totusi.
Livia, tu? Any input?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Fetele, eu va zic ce stiu eu din citit si studiat problema, ca ma confrunt cu problema efectiva la anu cum ar veni. DSP include in contract obligatia ta de a obtine ITIN pana in anul urmator daca nu ai deja si depui prin ei si W8BEN (ca si la Amazon, de exemplu), daca ei le au astea iti vor retine in loc de standardul 30% doar atat cat cere tratatul cu tara ta (asa cum le permite Pub 515 - link mai jos).
Eu stiu ca de platit as avea la anul, ca in 2012 voi avea venituri, dar dupa cum v-am zis mai devreme, sufar de informare precoce, lol. Mai bine sa stiu din timp decat sa risc sa gresesc.

Atat timp cat ai activitate economica cu Statele (si daca primesti drepturi de autori de la ceva publicat acolo se bifeaza ca ai activitate economica acolo, in calitate de "alien") platesti acolo taxe oricum, din ce stiu eu. Nu e optional, ti le retin ei la sursa pt ca sunt obligati de lege. Ce primim noi ca royalties e ce ramane dupa retinere din cate stiu eu. Se retin de catre editura, daca nu ai ITIN respectiv W8BEN platitorul retine 30% din suma iar daca ai iti va retine acel procent stabilit de acordurile semnate cu statul tau in privinta drepturilor de autor (si dovada legala in acest sens e W8BEN). Conform acordului cu Romania, pot retine 10%, si daca am inteles eu bine din ce am citit platesti aici diferenta pana la nivelul de impozitare de la noi, si aici mai ai de platit CAS daca e singurul venit (in cazul in care ai un alt venit, platesti din ala deja CAS deci nu va trebui sa platesti din asta).
Deci, ei iti retin 30% daca nu ai ITIN si W8BEN ca sa-ti retina mai putin. Eu una asta am inteles din documentele de pe siteul IRS.

Andreea, tie ti-au retinut 16% sau mai putin?

In contract, daca se mentioneaza, iti vor spune probabil ca tu esti responsabil de taxe ce trebuie platite de catre tine. Adica un fel de nimic, lol.

Cititi aici: https://kdp.amazon.com/self-publishing/help?topicId=A1VDYJ32T5D3U4 mai pe scurt, sau intregul document de la IRS aici: http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p515.pdf

Asta se aplica si la edituri la fel, din cate stiu eu e politica retinerii de taxe pt categoriile alea de venit pt toti.

Andra, impozite platesti unde desfasori activitate, si in functie de acordurile internationale, si unde esti tu cand desfasori activitatile astea. De obicei acordul spune ca nu ti se pot imputa taxe in ambele state care sa depaseasca cumulativ totul taxelor prevazute de statul in care esti tu. Deci, daca ai toate actele si dovezile, taxele US + taxe de aici nu are trebui sa depaseasca 16% de la noi.
Asta cu inregistrarea dreptului de autor depinde de editura, fiecare are alta politica. DSP vor sa te ocupi tu de inregistrarea drepturilor tale, stiu ca unele le inregistreaza ele.

Eu una va marturisesc ca sunt terorizata de CAS si CASS (asta ar fi singurul meu venit deci as plati din el aceste contributii), pt ca stiu ca era anul trecut o prevedere cu calcularea sumei ca fiind minim 700 let, ceea ce inseamna ca se foarte poate sa am de platit la CAS sume mai mari decat intregul meu venit, practic. Incerc sa aflu de cand si cat tre sa platesc, pt ca la asta crek tre platit lunar incepand cu cel tarizu 25 de zile de realizarea primului venit, si presimt ca o sa imi vina rau. Primul venit probabil ca va fi in Martie sau cand trimite DSP prima transa de royalties, si traiesc in mister total, in baza a ce platesc CAS asta, imi tre niste acte acolo si care, etc etc. Incerc sa ma lamuresc.

Mult, mult mister si groaza. Eu daca as putea semna ceva care sa zica sa platesc toate taxele in US si nimic aici, jur ca as face-o doar pt cat e de incorect si aiurea sistemul de impozitare aici. Adica, sa consideri tu, asta fiind unicul meu venit, ca e de minim 700 lei lunar cand el poate va fi de 4 lei in unele luni... e posibil sa ies pe mare, mare minus in conditiile astea daca nu au schimbat cumva legea intre timp :|
Sper sa fac macar cat am sa am de platit taxe :|
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Mult, mult mister si groaza. Eu daca as putea semna ceva care sa zica sa platesc toate taxele in US si nimic aici, jur ca as face-o doar pt cat e de incorect si aiurea sistemul de impozitare aici. Adica, sa consideri tu, asta fiind unicul meu venit, ca e de minim 700 lei lunar cand el poate va fi de 4 lei in unele luni... e posibil sa ies pe mare, mare minus in conditiile astea daca nu au schimbat cumva legea intre timp :|
Sper sa fac macar cat am sa am de platit taxe :|
Doamne ce tampenii. Sunt total de acord cu tine, Livia. E un dezastru.
Asa, si daca nu vreau sa-mi inregistrez drepturile de autor si aici in Romania? Cine ma obliga sa o fac? Ei habar nu au ce castig eu in state si cum (ma rog, ne prefacem ca nu stiu). Sincer grija mea e tocmai birocratia si incorectitudinea de aici. Nici nu ma intereseaza cat platesc da sa scap de ei. La mine nu-i singura sursa de venit, dar sa ajungi sa platesti acest impozit din salariul propriu mi se pare un nonsens.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Mie nu mi-au cerut ITIN-ul. Da, mi-au dat si mie link-urile alea, dar eu ma indoiesc ca platesc ei impozitele mele. Nu de alta, dar am vazut declaratiile de incasari si nu apar pe nicaieri mentionate taxele. Adica, daca mie mi se cuveneau 40 centi/exemplar conform contractului, 40 de centi am primit, iar la sfarsitul anului nu am primit nici o regularizare legata de taxe.

Livia, daca iti iei ITIN-ul, da-mi si mie (noua), te rog, detalii legate de ce si cum.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Nu, Andreea, cred ca platesc. Cred ca sunt obliati sa plateasca. Aia 40 de centi pe care tu ii primesti sunt pretul final, dupa ce ti se deduc taxele catre stat. altfel nu cred ca ar putea sa functioneze. de aia ei iti dau numai 35% sau cate royalties primesc pentru ca restul se impart intre ei si stat si celelate piete pe care ei expun cartea ta (amazon, all romance, etc). Ar fi frauda daca nu ar plati nimic catre stat pentru banii pe care ii scot cu autorii.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Cred ca isi platesc taxele aferente lor. Nu scrie nicaieri 40 de centi after taxes. :(((((

Trebuie sa iau legatura cu editura.