What!? No Romanian thread?

Zaziki Sauce

Super Member
Registered
Joined
Jan 10, 2012
Messages
65
Reaction score
5
Location
California
Apparently it is spelled "pichioches." My friend from Romania is playing this word game with me and insists that it is spelled correctly. I get a prize if I guess the meaning right. Maybe I should just whack him on the head. Anyway, thanks for the suggestions, guys. Multumesc!

I hope you're all enjoying the beautiful weather there now :)
 

Zaziki Sauce

Super Member
Registered
Joined
Jan 10, 2012
Messages
65
Reaction score
5
Location
California
Andra, you are correct! It's another word for "cartofi," from that certain region you are talking about. Thank you so much! :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Bine ai venit, Cristian. eu te sfatuiesc sa scrii in engleza. There's a whole different market out there! Dup-aia, daca devii ultra faimos si te vrea si Romania, iti traduci propriile carti in limba materna si-ai terminat treaba :D

Oh, hey, etsi de pe langa mine. Eu sunt din Tulcea. Traiasca Dobrogea!
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Bine ai venit, Cristian. eu te sfatuiesc sa scrii in engleza. There's a whole different market out there! Dup-aia, daca devii ultra faimos si te vrea si Romania, iti traduci propriile carti in limba materna si-ai terminat treaba :D

Oh, hey, etsi de pe langa mine. Eu sunt din Tulcea. Traiasca Dobrogea!

Dobrogea? Din Bucuresti numai Eddy? :bummed:

Si eu tot in engleza te-as sfatui sa scrii. asa cum a spus s i anerdra, piata mai intinsa iar gama de genuri literare in care ai putea fi publicat e mult mai larga. Plus ca ai mai multe sanse sa faci si ceva bani asa. Scuze de typo-uri dar touchscreen-ul nu e chiar writer friendly.
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Copil de asfalt, cu toate metehnele miticilor:). Inclusiv faux nostalgia pentru natura. Apropo, vara asta am hotarat sa plec cu cortu'. Probabil la mare, ca Andra nu ne mai lasa cu tigania in delta:). Voi pe unde planuiti sa migrati?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
LOL. in delta sunt pensiuni frumoase though. eu iubesc muntele vara, desi probabil voi merge la mare, la Neptun. E o apa atat de curata acolo cum n-am mai vazut nicaieri in tara - in afara de marea de la Sulina mea :))
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Distractie placuta! N-am mai fost cu cortul de ceva ani, si si atunci numai la munte. Hmmm....Poate ar fi cazul sa iau si eu in calcul posibilitatea asta pentru viitorul apropiat. Iar in delta, nu am mai fost din scoala generala.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
eu am dormit cu cortul o singura noapte pe plaja. nu mai vreau sa repet experienta. poate si pentru ca nu incapeam cu totii in cort si eu am ramas pe dinafara afara. Am tremurat, m-au devorat tantarii (chiar daca aveam spray) si aveam si hainele ude pe mine pt ca avusesem cu totii geniala idee de a face baie in apa la miezul noptii.
needless 2 say, sunt alergica la cuvantul "cort" :D
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Pai daca tot suntem atatia din Bucuresti, haideti sa punem de o iesire la o cafea, ceva. Ce ziceti? Eventual dupa jumatea lui iunie....
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Excelent! De abia astept. Ziceam de jumatea lui iunie pentru ca ar trebui sa plec intr-o delegatie saptamana asta care vine, vreo luna asa, si mi-ar parea tare rau sa nu ajung si eu la intalnire. Mai ales ca eu am fost capul rautatilor. :ROFL:
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Let's hope they're still here, I'd hate talking to myself. Oh, who am I kidding? I'm a writer, I love talking to myself.
But forget that. How have you been?