What!? No Romanian thread?

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Thanks, andra! *hugs* Antologia se numeste Sinister Seductions, e pe Amazon com si Goodreads. E cam pnr asa, mai darkish, dunno daca iti place tie genul... :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Da, sorry. dup-aia am vazut pe blogul tau. Indeed, imi place paranormal, dar nu prea dark. Mie imi plac doar chestiile funny & light. Nu-s prea profunda LOL Oricum, mii de felicitari si sa dea domnul tot asa de-acum inainte
App, ca tot avem doua autoare in grup, vreau sa va intreb. Cat e de complicata treaba din pct de vedere legislativ. V-ati inscris copyrightul in SUA? Platiti taxe la stat sau chestii din astea?
 

SaraP

You can't forget those you've loved
Super Member
Registered
Joined
Feb 4, 2010
Messages
16,280
Reaction score
6,859
Location
Here, there, everywhere.
Life's still going crazy around here, but I love to see that this thread continues to move along. :heart:

How are you guys? :)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
andra, depinde de editura cu care lucrezi. In general se ocupa ei de copyright and such, nu tre sa te ocupi tu de cele mai multe ori, in general se stipuleaza in contract. Si da, daca voi avea venituri, voi plati conform legii taxe and whatever pt drepturi de autor. Pt. moment nu am, deci nu am grija asta yet, lol. Dar cand voi avea venituri, in functie de cum are sa fie legislatia, clar ca am platesc. :)

SaraP, yep, we're alive and kicking :D
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
@L.E. - Oh, e asa incitant. Abia astept sa ajung in situatia ta! Mai am de facut ultimele retusuri (pentru a 7-a oara mai exact) la nuvela mea si ma voi incumeta sa o trimit. Cred cab voi lesina cand primesc "nu"- ul :D

@SaraP - good to hear from you, Sara. L.E. just got published. The rest of us are still working on it. How are you?
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Life's still going crazy around here, but I love to see that this thread continues to move along. :heart:

How are you guys? :)

Of course, what did you expect? ;)

Muncim si noi dragi tovarasi si pretini? :D Scris, editat, trimis, ceva ceva?
 

SaraP

You can't forget those you've loved
Super Member
Registered
Joined
Feb 4, 2010
Messages
16,280
Reaction score
6,859
Location
Here, there, everywhere.
Yay for getting published!

And yay for you all continuing to be awesome. :)
 

NewKidOldKid

diplomat
Super Member
Registered
Joined
Sep 29, 2009
Messages
831
Reaction score
49
Ok, I'm back! I need a few more words/expressions translated. I hope I'm not overstaying my welcome! A couple of the words are a bit ... harsh (cursing), so I'm not sure I can post them here.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Hi Newkidoldkid. Feel free to PM me. with your words :)
 

Tepelus

And so...
Super Member
Registered
Joined
Sep 18, 2008
Messages
6,087
Reaction score
413
Location
Michigan
Website
keskedgell.blogspot.com
Okay dudes, I have something I would like translated too, if you don't mind. My MC has a horse that I have never come up with a name for and need to do so. I had just been calling her his mare, or brown mare. He has another horse named Góliát, given to him as a gift by the Hungarian king, but this horse will have a Romanian name. He's not all that good with naming things, so I thought to call her Brown Girl, but would like it translated into Romanian. I don't know if it makes a difference, but the story takes place in the 15th century. Thanks for any suggestions, even if you have a different idea for a brown mare's name.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
mmm... tepelus, I'd suggest coming up with a different name. this one doesn't sound very appealing in Romanian either.
Usually a brown horse is called "roib" in Romanian. it's the name for their "subspecies", but it's not an actual horse name and even if it were, it doesn't have a feminine side.
the closest I could come up with would be "Maronia". Doesn't seem very appealing to me, but maybe for a foreigner who doesn't know the meaning, it might sound exotic.
 

Tepelus

And so...
Super Member
Registered
Joined
Sep 18, 2008
Messages
6,087
Reaction score
413
Location
Michigan
Website
keskedgell.blogspot.com
I'm all for any suggestions anyone may have. If it sounds unappealing to you, then I'll forget about using Brown Girl for something a Romanian would actually name their horse. I'll just use it for now until something better comes along, then find and replace. :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
yeah, I'm afraid I can't help much. My family never had horses :(
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hey guys.

Well, MS ala pt care primisem revise&resubmit a primit nu-ul aseara. Un gen d'ala de situatie cand cuiva chiar ii place dar urmatorului in line nu, meh. E bine ca imi doresc sa-i gasesc 'casa' potrivita si ma invita calduros sa trimit alte MS mai in genul lor de nisa daca am. Rrrright, de parca nu as fi asaltat deja cu ele daca le aveam ,lol. Dar mai incercam in alte parti. Dragut din partea lor oricum, apreciez raspunsul si entuziasmul, chiar daca nu a avut de data asta un rezultat concret.

E aiurea, dar cumva dupa ce am tot asteptat raspunsuri de prin aprilie ba la una, ba la alta, deja aproape ca ma lasa rece refuzul. Adica, logic, imi doream un da, dar si cu un nu pot spune ca nu intru in crize, cre'ca perioadele astea lungi de asteptare oricum ajuta sa te detasezi emotional de MS atat cat sa nu te loveasca refuzul cand vine. Meh.

Incerc sa-mi mentin o atitudine pozitiva si productiva si sa termin YA-ul, sa incep si la ala cu query-uri. Valuri, valuri de refuzuri ma vor asalta, lol. Dar tre sa-l termin pana una alta.
Macar e antologia out, primele reactii sunt bune :D

All it takes to try and try and try again, right? :) Restul cum stati?
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Imi pare rau Livia. E bine ca te lasa rece un refuz. Gandesti ca o scriitoare. Punct si de la capat. Asta e. N-us ei singura editura in genul in care scrii, nici pe departe. Asa ca bea un cocktail in cinstea ta si trimite-l mai departe. Nu e sfarsitul lumii doar.

Partea naspa e ca ti-ai facut sperante si ca a trebuit sa astepti nu stiu cat pana ti-au dat raspuns. asta este super nasol. Urasc editurile astea care te lasa sa astepti cate 3 luni ca apoi sa-ti tranteasca usa-n nas. Frate, sa angajeze si ei mai multi oameni si sa se puna pe citit. Nu sa stea manuscrisele alea cate 6-7 saptamani chiar mai mult pana se sinchiseste cineva sa le vada. Alea sunt carti la care cineva a muncit, si-a pus sudoarea, visele, sperantele in ele. Ei chiar nu realizeaza?

Ma rog... Important e ca ai scris-o. Nu te da batuta!
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Awww, ms mult Andra! *hugs* Nu ma lasa chiar rece rece, adica nah, clar ca as fi vrut un da, dar a luat vestea mai dramatic mama decat mine, lol. Cred ca partea asta cu luatul refuzului asa din mers devine un reflex sau ceva, desi nu m-am zbatut chiar cat puteam sa trimit MS asta in toate partile, dar 20 de agenti si apoi vreo 4 edituri deja simt ca m-au calit.
Tot ce trebuie e sa perseverenta si o mentalitate de razboi de transee, lol. Deci ma aplic.

Ms mult, esti o scumpa si iti apreciez maxim sustinerea.
Uneori asa zic si eu, ce Dzeu le poate lua chiar 2 luni daca se ocupa cu asta every day, dar apoi imi amintesc ca imi ia mie uneori un an sa ajung sa citesc o carte pt review pt blog, asa ca gandind din punctul ala de vedere cumva inteleg o perioada de asteptare mai lunga, adica un 2 luni sau 2 luni jumate pare mai ok. Aia cu 10-12 saptamani mi se par a bit much, dar hey, ti-o asumi cand trimiti ceva la ei, oricat de neplacut este.

Putem sa gandim optimist, pauzele lungi si dese cheia marilor succese, haha. Imi caut noi victime pt MS asta intre timp si-l finalizez pe al doilea. Cine stie, poate cu ala merge mai bine. Sper, lol!
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
20 de agenti si 4 edituri? Oh, doamne, chiar ai nervi de otel. Eu cred ca in loul tau m-as fi tras de par in conditiile astea. Bravo tie, jos palaria!

ok, as avea si eu o veste. tocmai am primit primul meu contract. Nu am zis nimi fiindca nu vroiam sa cobesc.
M-a cam lasat masca insa faptul ca vor drepturile asupra cartii pana in 2018. adica 6 ani de-acum incolo. nu mi s-a parut nimic suspect in rest dar 6 ani nu e totusi o perioada ca mare? ce ziceti? ar trebui sa-mi pun intrebari?
altceva ce m-a mai pus pe ganduri a fost clauza de incetareb a contractului, unde zice ca autorul poate primi depturile inapoi citez "in the vent the Work is not completed" sau nu exista nici o editie a cartii spre vanzare, iar editorul nu ofera cartea spre vanzare sau nu dovedeste ca a vandut exemplare in termen de 6 luni de la plangerea autorului. Cum naiba vine asta? ca eu pot sa-mi iau cartea inapoi daca nu este completa sau ce?

mda... eu l-as semna odata ca sa fiu fericita dar mi-e sa nu ma ard dup-aia.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
FELICITARI!!!!! *muah*

Hmm... primul criteriu ar fi care e editura, la modul ca tu cunosti de exemplu vreun autor de acolo, ai avea pe cine sa intrebi? Ai citit despre ea aici pe forum? Daca fac ceva dubios, sansele sunt foarte mari sa vezi postari despre asta pe forumul asta.
Daca vor drepturile de publicare pt 6 ani, nu-mi pare mult, vorbim de paperback sau doar ebook? Din ce am inteles eu, in general drepturile pt ebook cu posibilitate de paperback sunt mai lungi, pt ebook doar sunt mai scurte, dar depinde de fiecare editura treaba asta si oricum se reinoiesc daca nu sisteaza. Si oricum sistarea drepturilor e mai mult ipotetica, pentru ca in mare parte vei ramane cu editura dupa ce ai publicat acolo. Dar in caz ca vei vrea tu sa o muti mai tarziu, prevederile alea conteaza, sigur.

Clauza aia ma cam nedumereste, probabil ca ar trebui sa studiez contextul sau ceva. Asa, la ghici, presupun ca e vorba despre posibilitatea ca pe parcursul procesului de publicare, daca apare ceva, sa-ti cedeze inapoi drepturile de publicare, iar daca timp de 6 luni nu e disponibila spre vanzare te poti plange si cere drepturile inapoi. Cred ca am mai citit undeva de o clauza d'asta dar nu mai tin minte de la ce editura, si in idee pare ceva ok dar in context era destul de ambiguu si cu detalii neprecizate, ceea ce in termeni legali se traduce prin ce nu e clar specificat ci subinteles de fapt nu face parte din contract. Deci e posibil sa fie ceva gen tot felul de chestii care teoretic ar putea sa se intample dar nu au conditii si termeni precizati clar pentru cand si cum si in ce forma.

Daca as fi in locul tau, dupa verificari pe forum aici, cred ca m-as ghida dupa ce impresie am despre editura daca contractul imi suna rezonabil dar sunt unele chestii pe care nu le inteleg.

Si oricum ar fi, felicitari!! Cand pot sa te citesc? xD